Irina Begu, învinsă de Bianca Andreescu după un meci extrem de echilibrat

Irina Begu a fost eliminată miercuri dimineață de Bianca Andreescu în sferturile de finală ale turneului Phillip Island Trophy de la Melbourne (Australia).

Bianca s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-6 (5) după un meci foarte echilibrat, care a durat două ore și 31 de minute.

Irina și Bianca au oferit un meci încântător, cu multe lovituri spectaculoase si răsturnări de scor.

A fost cea de-a patra confruntare directă dintre Irina și Bianca, iar scorul este acum de 3-1 în favoarea sportivei care reprezintă Canada.

Pentru prezența în sferturile de finală, Irina va fi recompensată cu 5.250 de dolari și 60 de puncte în clasamentul WTA.

De partea cealalta, odată cu calificarea în semifinale, Bianca și-a asigurat un premiu de 11.100 de dolari și 110 puncte în ierarhia mondială.

Mai departe, în semifinale, tenismena de origine română o va înfrunta pe cehoaica Marie Bouzkova (locul 50 WTA).

În cealaltă semifinală de la Phillip Island Trophy se vor întâlni Danielle Collins și Daria Kasatkina.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Irina Begu (locul 74 WTA) și Bianca Andreescu (locul 9 WTA), din cadrul turneului Phillip Island Trophy de la Melbourne (Australia).

Irina Begu - Bianca Andreescu 3-6, 6-4, 6-7 (5)

2-1 pentru Irina, după primele trei mingi din tie-break;

6-6 Irina își câștigă serviciul și vom avea tie-break.

5-6 Game Bianca Andreescu.

INFO: Câștigătoarea o va întâlni în semifinale pe cehoaica Marie Bouzkova (locul 50 WTA).

5-5 Irina revine fantastic, egalează la 5 și trimite setul "în prelungiri".

4-5 Break reușit de Irina, iar meciul continuă.

3-5 Bianca reușește breakul și va servi pentru câștigarea meciului.

3-4 Irina are o șansă de break, însă Bianca revine și de duce la 4-3.

3-3 Irina egalează la 3 în acest set decisiv extrem de echilibrat.

2-3 Bianca ajunge la trei game-uri câștigate consecutiv și trece la conducere.

2-2 Bianca face break și egalează la 2.

2-1 Game solid al Biancăi.

2-0 Joc foarte bun al Irinei, care își consolidează breakul.

1-0 Început bun de set pentru Irina, cu break.

-------------------

6-4 Irina Begu își adjudecă setul doi în 42 de minute.

5-4 Trei game-uri la rând câștigate de Bianca, dar Irina va servi din nou pentru câștigarea setului.

5-3 Break reușit de Bianca Andreescu.

5-2 Game Bianca, dar Irina va servi pentru câștigarea setului.

5-1 Irina arată un tenis solid în acest set doi și este la doar un game distanță de împingerea meciului în decisiv.

4-1 Game alb pentru Bianca.

4-0 Irina Begu ajunge la 4-0 după ce salvează două mingi de break.

3-0 Un nou break în contul Irinei.

2-0 Break consolidat de Irina, care are 2-0 în acest start de set doi.

1-0 Irina începe bine setul secund, cu break.

-----------------

3-6 Un nou break izbutit de Bianca, iar primul set merge in contul ei dupa 44 de minute.

3-5 Bianca își consolidează breakul, iar Irina va servi pentru a ramâne în set.

3-4 Rebreak reușit de fosta câștigătoare de la US Open.

3-3 Trei mingi de break salvate de Andreescu, care egalează la 3.

3-2 Irina își câșțigă serviciul și trece din nou în avantaj.

2-2 Bianca restabileșțe egalitatea.

2-1 Rebreak izbutit de jucătoarea care s-a născut în România, dar reprezintă Canada.

2-0 Break izbutit de Irina Begu.

1-0 Irina salvează două mingi de break și reușește apoi să câștige primul game din meci.

ora 08:14 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Cele două s-au mai întâlnit de trei ori până acum, Bianca având 2-1 la întâlnirile directe.

Phillip Island Trophy este dotat cu premii totale în valoare de 235.238 de dolari.