Franța câștigă finala Nations League după un meci superb cu Spania

Franța a câștigat ediția de Nations League din 2021 după o finală superbă cu Spania, scor 2-1 pe stadionul San Siro din Milano.

Toate golurile au fost marcate în partea secundă, iar ele le-au aparținut lui Benzema și Mbappe pentru francezi, respectiv Oyarzabal pentru iberici, care au și deschis balul în minutul 64.

Un gol frumos din poziție de 1 la 1 cu Lloris, după ce Upamecano a greșit grav în postura de ultim apărător. Dar bucuria spaniolilor a fost scurtă, căci Benzema a egalat cu un gol splendid la vinclu doar două minute mai târziu, șut venit de la colțul careului mare.

Mbappe, marele star al lui PSG, a fost cel care a decis finala, cu golul său extrem de la limită am putea spune, dintr-o poziție suspectă de offside, un gol însă validat chiar și după consultarea VAR.

Spania a dominat totuși finalul de meci și a avut mari ocazii de a egala și de a trimite partida în prelungiri însă s-a lovit mereu de un excelent Lloris, aflat în zi de grație, care azi pe San Siro a parat tot!

Thốn tận chân rối

Franța câștigă a doua ediție disputată de Liga Națiunilor, după ce la debut a triumfat Portugalia în 2019.

Reamintim faptul că tot duminică, la prânz, Italia a câștigat pe teren propriu, la Torino, medaliile de bronz, după 2-1 cu Belgia în finala mică.

Spania: Simon - Azpilicueta, Laporte, E. Garcia, Alonso - Rodri, Busquets, Gavi - Sarabia, F. Torres, Oyarzabal.
Selecționer: Luis Enrique.

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Kimpembe - Pavard, Pogba, Tchouameni, T. Hernandez - Griezmann - Mbappe, Benzema.
Selecționer: Didier Deschamps.

Arbitru: A. Taylor (Anglia).

Italia câștigă finala mică din Nations League

România smulge o remiză nebună în fața Austriei în preliminariile EURO 2022 la handbal feminin

Stelian Ion, despre consultările pentru desemnarea unui nou premier: Ori se reface coaliția, ori se reface USL