România smulge o remiză nebună în fața Austriei în preliminariile EURO 2022 la handbal feminin

România și Austria au terminat la egalitate, scor 33-33, în primul test real din cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2022, într-un meci cu adevărat interzis cardiacilor.

Deși fetele noastre au condus la pauză cu un scor mai mult decât liniștitor, 16-11, și după o evoluție mai mult decât mulțumitoare, repriza secundă a fost un real coșmar pentru fetele lui Adi Vasile.

Partida de la Viena a devenit rapid o mare problemă imediat după ce elevele lui Herbert Muller, antrenor născut la Timișoara, România, au egalat pe tabelă la 17.

Fără Neagu, retrasă momentan din națională, Bazaliu a încercat să îi ia locul și ea a fost cea care a egalat în ultima secundă la 33 cu un șut izbăvitor de la 9 metri..

Cu un minut înainte de final, Alina Ilie a luat un roșu direct după o intervenție dură pe extrema dreaptă.

Culmea este că Austria a condus și cu 3 goluri într-un final incandescent, dar până la urmă România a egalat. Ceea ce nu înseamnă însă că soarta acestei grupe nu s-a complicat. Noi am început cu dreptul în campanie cu 26-19 în fața celor din Feroe. Din această grupă mai face parte Danemarca, care fără îndoială este dintr-o altă ligă.

Primele două formații se califică la turneul final european.