Italia câștigă finala mică din Nations League

Selecționata Squadrei Azzura și-a luat revanșa după eșecul din semifinale și a cucerit măcar medaliile de bronz ale competiției UEFA Nations League.

În finala mică, disputată duminică la prânz la Torino, Italia a dispus de naționala Belgiei cu scorul de 2-1 (0-0 la pauză).

Toate evenimentele notabile au avut loc în partea secundă, una începută în trombă de formația campioană a Europei chiar în această vară. Barella a deschis scorul la prima fază a mitanului doi, minutul 46, urmat de golul lui Berardi 20 de minute mai târziu, gol marcat dintr-un penalti dictat de arbitrul sârb Jovanovici.

Belgia redus din handicap în minutul 86, grație golului de Ketelaere, din pasa lui De Bruyne, dar totul era tardiv. E totuși important de menționat că oamenii în alb și roșu, în cele 90 de minute, au lovit bara de trei ori.

După aurul de la Europene, Italia câștigă bronzul în Nations League, deși a organizat acest turneu Final 4 la ea acasă.

În careul de ași, Italia pierdea surprinzător în fața Spaniei, scor 1-2, după ce Bonucci a luat un cartonaș roșu, în timp ce Franța trecea de Belgia cu 3-2, după ce diavolii roșii au condus cu 2-0.

Italia a făcut rost de 9,2 milioane de euro de la UEFA după această competiție, în timp ce învinsa Belgia a bifat 8,1 milioane.

Echipe de start:

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Acerbi, Bastoni, Emerson - Barella, Locatelli, Pellegrini - Berardi, Raspadori, Chiesa. Selecționer: Roberto Mancini.

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Castagne, Witsel, Tielemans, Saelemaekers - Vanaken, Batshuayi, Carrasco.
Selecționer: Roberto Martinez.

Finala Franța - Spania va avea loc duminică de la 21,45 și va fi televizată de ProTV.

Mirel Rădoi, un car de nervi înaintea partidei decisive cu Armenia: „Dacă circ vreți, facem circ”

Mircea Lucescu este de părere că un egal ar fi fost just între România și Germania: Ne lipsește ceva