Managerul general al celor de la FCSB, Mihai Stoica a declarat că și-ar dori ca gruparea roș-albastră să fie programată în prima etapă de play-off în data de 17 martie, luni seara.
Returul cu Olympique Lyon are loc joi seara de la ora 22, pe 13 martie, astfel că Stoica ar vrea mai multe zile de odihnă pentru formația sa. În plus, naționala României va începe cantonamentul pentru meciurile cu Bosnia și San Marino, din preliminariile CM 2026.
Oficialul roș-albastru crede însă că oficialii FRF vor refuza cererea FCSB, care în ultima perioadă a disputat meciuri din 3 în 3 zile:
„Nici nu știu dacă din fericire sau din nefericire, nouă ne vor pleca foarte mulți jucători după prima etapă din play-off. Probabil vom juca duminică. Noi am vrea să jucăm luni, dar nu cred că vor accepta cei de la Federația Română de Fotbal pentru că probabil vom avea mulți jucători convocați”, a declarat Mihai Stoica, la televiziunea Prima Sport.
În plus, pe lângă fotbaliștii chemați la naționala României, există și fotbaliști chemați la țările lor de origine: „În afară de jucătorii susceptibili de a fi convocați la naționala României, care vor fi 4, 5, poate 6, pot să spun în premieră că Dawa este convocat la echipa națională a Camerunului. Încă nu am primit niciun mail, dar probabil că Ngezana va merge la naționala Africii de Sud. Risto Radunovic, mai mult ca sigur la naționala Muntenegrului, iar Kiki la naționala Beninului”, a mai precizat oficialul FCSB, pentru sursa citată mai sus.
FCSB a pierdut prima manșă a partidei cu Olympique Lyon, scor 1-3 joia aceasta pe Arena Națională.
Ștefan Târnovanu, Mihai Popescu, Adrian Șut, David Miculescu, Florin Tănase sunt jucătorii convocați de Mircea Lucescu, de la FCSB, pentru dubla cu Bosnia si San Marino.
D.A.