Franța a învins, scor 3-1, Senegal în prima etapă a fazei grupelor de la Cupa Mondială 2026.
Senegal a ratat, prin Nicolas Jackson în minutul 25, prima mare ocazie, a șutat din careu în bara porții lui Maignan. Ismaila Sarr a irosit, în minutul 45+6, o nouă șansă mare de deschidere a scorului, a șutat peste poartă dintr-o poziție ideală.
După pauză, meciul a devenit mai interesant. Mendy a avut intervenții bune în fața lui Olise sau Mbappe, apoi francezii au cerut penalty, în minutul 61, după ce Mbappe a căzut în careu. Arbitrul partidei a decis că nu e cazul după ce a cerut ajutorul VAR.
În minutul 66, însă, Franța a deschis scorul prin Mbappe, care a reușit în cele din urmă să-l învingă pe Mendy.
Nicolas Jackson a înscris și el, în minutul 68, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.
În minutul 82, Barcola, scăpat spre poartă, l-a lobat pe Mendy și a înscris pentru 2-0. Senegal a marcat, la rând său, în minutul 90+4. Mbaye l-a driblat excelent pe Theo Hernandez, a intrat în careu și a șutat necruțător, fără speranțe pentru Maignan.
Mbappe a avut ultimul cuvânt, a marcat cu un șut excelent de la 25 de metri și a "închis" meciul, în minutul 90+6. Cu golurile marcate în Franța - Senegal 3-1, Kylian Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria Franței, depășindu-l pe Olivier Giroud.
Franța urmează să întâlnească Irak în etapa a doua a fazei grupelor, în timp ce Senegal va da piept cu Norvegia.
