CFR Cluj a câștigat cu emoții în prima etapă a Ligii 1

CFR Cluj s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Academica Clinceni, într-un meci disputat duminică seara în prima etapă a Ligii 1.

Dan Petrescu și-a menținut promisiunea și n-a odihnit niciun jucător în vederea meciului de miercuri cu Dinamo Zagreb, din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, dar campioana României n-a avut deloc un meci ușor.

Costache a deschis scorul în minutul 15, cu un șut din careu, după o acțiune a lui Deac, la care gazdele au solicitat un fault în atac.

Vezi: Mihai Stoica a răbufnit după primele 15 minute din meciul lui CFR Cluj: Ce reclamă directorul sportiv al lui FCSB

După pauză, Ceobotaru a readus egalitatea pe tabela de marcaj, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Scorul final a fost stabilit de Petrila, în minutul 74. Jucătorul introdus în repriza secundă a marcat cu un șut plasat după o centrare a lui Chipciu.

Pe final, gazdele au trecut în mai multe rânduri pe lângă golul egalizator.

Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patriche, Dobrescu - Achim, Cebotaru, Ventura, Dumitru - Markovic, Boiciuc.
Antrenor: Ilie Poenaru.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Boli, Cestor, Camora - Bordeianu, Itu, Djokovic - Deac, Rondon, Costache.
Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Cătălin Popa.