Alexandru Maxim, prestație de gală în Cupa Turciei (Video)

Mijlocașul român Alexandru Maxim, fostul decar al naționalei României la fotbal, a avut încă o prestație deosebită în tricoul celor de la Gaziantep.

Gruparea sa a evoluat în Cupa Turciei și a reușit să o învingă pe Boluspor, scor 3-1, cu gol și pasă de gol bifate de fostul jucător de la Pandurii.

Maxim a deschis scorul din penalti în minutul 42, iar în partea secundă românul a contribuit decisiv la golul secund al turcilor, pasă decisivă pentru Ersoy, în minutul 66. Gaziantep a mai marcat o dată pe final prin Lazar Markovici, fostul star de la Liverpool.

Este primul gol pentru Maxim în Cupa Turciei în acest sezon, dar el mai are și alte trei reușite în campionat, plus 9 pase de gol.

În campionatul Turciei, Gaziantep ocupă poziția a 10-a cu 16 puncte acumulate în 13 meciuri.