Alex Maxim a făcut un meci senzațional cu Galata. Gol și pase de gol pentru român (Video)

Alexandru Maxim, mijlocașul celor de la Gaziantep din Turcia, a fost one man show într-un meci fabulos făcut de român cu Galatasaray, în runda curentă a Superlig.

Gaziantep, fosta echipă a lui Șumudică, a învins clar gruparea Cim Bom, scor 3-1, cu gol marcat de român și pase de gol la celelalte reușite.

Jucătorul de 31 de ani a marcat din penalti pentru 2-1 în minutul 71. Anterior, el centrase la golul egalării semnat de Papi Djilobodji, cu o lovitură din voleu. În minutul 81, Maxim a reușit faza serii. A driblat frumos doi rivali și a centrat din rabona în fața porții pentru un gol simplu bifat de Figueiredo.

După acest joc, Maxim se poate lăuda cu 11 goluri în sezon și 5 pase decisive.

Gaziantep urcă pe 12 în clasament, iar Galata e abia pe 15, cu 38 de puncte.

La gruparea galben-roșie, Moruțan a fost titular și înlocuit în minutul 70, iar Cicâldău a stat doar pe bancă. Toșca a fost integralist pentru gazde, de cealaltă parte.