Mobilizare uriașă pe A7: România are mai puțin de trei luni să termine Autostrada Moldovei, pentru a nu pierde banii din PNRR

Mobilizare uriașă pe A7: România are mai puțin de trei luni să termine Autostrada Moldovei, pentru a nu pierde banii din PNRR
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

România a intrat în linie dreaptă pentru finalizarea unor sectoare esențiale din Autostrada Moldovei A7, iar miza este uriașă: atragerea integrală a finanțării din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Potrivit secretarului de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, termenul-limită este 31 august, iar orice întârziere poate pune în pericol fondurile europene destinate proiectului.

Oficialul afirmă că punctul critic al lucrărilor este viaductul de la Cleja, aflat pe lotul 3 Răcăciuni – Bacău, o structură de peste 1,2 kilometri lungime, cu pile care depășesc 20 de metri înălțime.

Într-o postare publicată pe Facebook, Horațiu Cosma spune că următoarele trei luni vor fi decisive pentru una dintre cele mai importante investiții rutiere din România.

„Pe sectorul de 22 de kilometri dintre Răcăciuni și Bacău, fiecare zi contează. Vara aceasta, toate drumurile duc la Cleja. Aici se află punctul critic al întregului lot: viaductul de peste 1,2 kilometri lungime. La această structură impresionantă vom afla, pe 31 august, răspunsul la întrebarea care ne preocupă pe toți: Va reuși România să atragă integral finanțarea nerambursabilă din PNRR pentru Autostrada Moldovei?”, a transmis acesta.

Peste 400 de muncitori mobilizați pe șantier

Potrivit oficialului, constructorul român UMB a concentrat la Cleja peste 400 de muncitori și un număr impresionant de utilaje.

Pe șantier lucrează simultan peste zece macarale, numeroase seturi de cofraje și zeci de cife care transportă zilnic sute de metri cubi de beton. În paralel, se montează grinzi și predale, se realizează armături și lucrări de betonare.

„Șantierul de la Cleja este un adevărat furnicar. Mobilizarea este atât de puternică încât cu greu mai pot fi adăugate utilaje și echipe suplimentare fără a se călca în picioare. În același timp, volumul de muncă rămas este uriaș”, a afirmat Cosma.

viaduc cleja autostrada a7 fb horatiu cosma 3
Foto: Facebook/ Horațiu Cosma

Lucrări uriașe de finalizat în doar două luni și jumătate

Pentru respectarea termenului din PNRR, constructorul trebuie să finalizeze într-un interval foarte scurt ultimele picioare ale viaductului, să monteze aproximativ 150 de grinzi, tablierul metalic și predalele, dar și să execute armarea, suprabetonarea plăcii, hidroizolația, asfaltarea, montarea parapetelor, iluminatului și a rosturilor de dilatație.

„Este o provocare monumentală”, admite secretarul de stat.

viaduc cleja autostrada a7 fb horatiu cosma 2
Foto: Facebook/ Horațiu Cosma

Ministerul Transporturilor a grăbit plata facturilor

Pentru a susține ritmul lucrărilor, Ministerul Transporturilor a decis să accelereze plățile către constructor. Astfel, facturile sunt achitate în maximum zece zile de la emitere, mult sub termenul contractual de 60 de zile.

„Constructorul trebuie să aibă toate resursele necesare pentru a menține ritmul actual”, a precizat Horațiu Cosma.

Autostrada Moldovei A7 va avea aproximativ 440 de kilometri și va lega Moldova de Capitală printr-un traseu de mare viteză care pornește din zona Ploieștiului și ajunge la Pașcani. Șoferii vor putea circula pe autostradă aproape integral de la București către Bacău, Roman sau Pașcani, folosind A3 până la Ploiești și apoi A7.

Proiectul traversează județele Prahova, Buzău, Vrancea, Bacău, Neamț și Iași și este considerat cea mai importantă investiție rutieră din regiune după 1989.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google