Unul dintre cei mai bogați oameni din Ucraina a fost ucis într-un bombardament. Un oficial zice că a fost țintit

Unul dintre cei mai bogați oameni din Ucraina a fost ucis într-un bombardament. Un oficial zice că a fost țintit
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Unul dintre cei mai bogaţi oameni de afaceri din Ucraina, Oleksii Vadaturski, în vârstă de 74 de ani, un magnat al cerealelor, a cărui avere era estimată de către Forbes la 450 de milioane de dolari în 2020, a fost ucis împreună cu soţia sa într-un bombardament rus ”masiv” vizând oraşul Mykolaiv, relatează BBC News.

Casa cuplului a fost atinsă de o rachetă rusească, în noaptea de sâmbătă spre duminică, anunţă oficiali locali.

Vadaturski deţinea Nibulon, o companie implicată în exportul de cereale.

El a fost decorat cu titlul de ”Erou al Ucranei”.

Primarul din Mykolaiv, Oleksandr Sanchevici estimează că acesta a fost unul dintre cele mai mari bombardamente vizând oraşul de la începutul războiului. În bombardament au fost avariate un hotel, un complex sportiv, două şcoli, o staţie de alimentare cu carburant şi case.

Mykolaiv se află pe drumul către Odesa, cel mai mare port ucrainean la Marea Neagră, şi a fost bombardat în mod repetat de la începutul invaziei ruse, la 24 februarie.

”Contribuţia” lui Vadaturski ”la la dezvoltarea industriei agricole şi construcţiilor navale a regiunii este de nepreţuit”, declară guvernatorul regiunii, Vitalii Kim.

Țintit direct de ruși?

Un consilier al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Mihailo Podoliak, acuză Rusia de ţintirea voită a omului de afaceri.

Una dintre rachete a lovit dormitorul acestuia, ceea ce ”nu lasă nicio îndoială” cu privire la faptul că era ghidată, soune Podoliak.

Nibulon a construit numeroase instalaţii de depozitare şi alte infrastructuri în vederea exportului cerealelor.

Ucraina şi Rusia sunt exportatori importanţi de grâu şi alte cereale, iar perturbarea exportului din cauza războiului a condus la scumpiri puternice în întreaga lume.

Cele două ţări au semnat săptămâna un acord, mediat de ONU, în Turcia, menit să mai reducă criza alimentară. Acordul de la Istanbul a fost pus sub semnul întrebării după un atac la rușilor asupra portului Odesa, chiar a doua zi după semnarea acordului.

Însă duminică, Turcia a anunţat că o primă navă cu cereale ar urma să plece luni din portul Odesa.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇