România riscă un blocaj major al proiectelor de infrastructură după ce Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a pierdut un arbitraj de proporții cu constructorul italian Impresa Pizzarotti pentru întârzierile de pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda.
Potrivit informațiilor publicate luni de Economedia, suma pe care statul trebuie să o plătească a depășit deja 340 de milioane de lei și continuă să crească lunar cu aproximativ 2 milioane de lei din dobânzi și penalități.
Mai mult, italienii se pregătesc să ceară executarea silită a CNAIR, ceea ce ar putea duce la poprirea conturilor companiei și la blocarea finanțărilor pentru marile șantiere de infrastructură, inclusiv cele derulate prin PNRR și Programul Transport.
Contractul pentru Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda a fost semnat în 2014, în valoare de 540 de milioane de lei, iar termenul inițial de finalizare era 2016. Lucrările au fost însă întârziate ani la rând din cauza problemelor de exproprieri, a relocării utilităților și a unor deficiențe ale studiului de fezabilitate.
Autostrada a fost deschisă circulației abia la finalul anului 2020, iar recepția lucrărilor a avut loc în 2021. Chiar și după inaugurare, tronsonul a avut probleme repetate, cu surpări și alunecări de teren, fiind necesare mai multe intervenții de reparații.
În 2020, CNAIR a aplicat penalități constructorului pentru întârzierea lucrărilor, iar italienii au deschis arbitraj la Curtea de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României. Pizzarotti a susținut că întârzierile au fost provocate de statul român, din cauza exproprierilor întârziate, a utilităților nerelocate și a modificărilor de proiect cerute ulterior.
În noiembrie 2021, în timpul arbitrajului, conducerea CNAIR, în frunte cu directorul general Cristian Pistol, a semnat un acord cu constructorul italian. Prin acel document, CNAIR recunoștea o parte din responsabilitatea pentru întârzieri și accepta plafonarea despăgubirilor la aproximativ 179,6 milioane de lei cu TVA inclus.
Totuși, tribunalul arbitral a decis ulterior că acel acord nu are valoare juridică suficientă, deoarece a fost semnat sub semnătură privată, fără autentificare notarială și fără mandat special pentru renunțarea la drepturi litigioase.
În noiembrie 2025, Curtea de Arbitraj a obligat CNAIR să plătească peste 320 de milioane de lei, sumă formată din costuri suplimentare de execuție, TVA și dobânzi penalizatoare. Din cauza neplății, suma a depășit între timp 340 de milioane de lei.
Potrivit Economedia, italienii au propus în aprilie 2026 o soluție de compromis, prin care CNAIR să achite o primă tranșă de 185 de milioane de lei până la 15 mai și restul sumei în rate până la finalul anului, evitând astfel executarea silită.
Termenul a expirat însă fără un răspuns favorabil din partea CNAIR, care continuă să susțină că nu recunoaște sume peste plafonul convenit în acordul din 2021.
Surse din piață citate de Economedia spun că avocații Pizzarotti pregătesc acum demersurile pentru executarea silită a companiei de drumuri. Dacă instanța va aproba poprirea conturilor CNAIR, există riscul blocării plăților pentru proiectele majore de infrastructură aflate în derulare în România.
