Vlad-Adrian Remzing și Antoanela Manac au devenit campioni naționali la triatlon olimpic

Vlad-Adrian Remzing (21 ani) și Antoanela Manac (28 ani) au devenit campioni naționali la proba de triatlon olimpic, în cadrul unei competiții ce a avut loc la Tulcea.

Probele de concurs au fost 1.500 metri înot, 40 km ciclism, 10 km alergare.

Vlad-Adrian Remzing (ACS Smartatletic) a trecut primul linia de finish după 1:53:13, urmat la 01:05 de către Eric Rogoz (CS Politehnica Cluj). Pe locul trei s-a clasat Artur Nazluian (Unstoppable Sport Club, 1:54:29), sportiv refugiat din Ucraina.

353033047_3352350358321536_805225541953249166_n

În cadrul aceleiași competiții, în 2022, titlul național fusese câștigat de Erick Rogoz, urmat la șase secunde de Vlad-Adrian Remzing.

La categoria feminin au concurat șapte sportive, iar cea mai rapidă a fost Antoanela Manac (Steaua București), care a trecut linia de finish după 2:11:18, urmată în clasament de Delia Dudău (CS Politehnica Cluj-Napoca, 2:15:48). Pe locul trei s-a clasat Anna-Maria Besenyei (CS Dinamo București, 2:16:15).