Transfer de top pentru internaționalul român Cristi Ganea

Fotbalistul român Cristi Ganea, fost jucător la Athletic Bilbao, de unde fusese transferat de la Viitorul lui Gică Hagi, a prins un transfer foarte important pentru cariera sa.

El va evolua din vară pentru fosta finalistă de Cupa Campionilor Europeni, actuala câștigătoare a Cupei Greciei, Panathinaikos.

După două sezoane la Aris Salonic, Ganea, 30 de ani, a fost ochit de celebra grupare alb-verde. Fundașul stânga a fost împrumutat de Bilbao la Numancia și Viitorul, dar cel mai bine s-a adaptat în Grecia, acolo unde a prins doi ani la Aris, marea rivală a lui PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.

Deportivo La Coruna a ratat dramatic promovarea în Segunda Division (Video)

Conform Gazetei Sporturilor, PAO are un acord total cu Ganea și mai sunt de rezolvat mici detalii ce se vor parafa în următoarele ore.

Jucătorul e așteptat să facă vizita medicală și va semna un contract cu Panathinaikos pe doi ani.

PAO a învins în finala Cupei Greciei pe PAOK Salonic cu 1-0, acesta fiind primul trofeu după 8 ani de așteptare, din 2014, când tot Cupa Greciei era bifată de verzi. Ultimul titlu pentru ei a venit abia în 2010.

Ganea a bifat la Aris 59 de meciuri în 2 ani, marcând un gol și pasând de două ori decisiv.