Surpriză de proporții în finala mondială feminină de la Ironman Kona

Începătoarea Chelsea Sodaro, 33 ani, a cauzat o surpriză de proporții în finala mondială feminină de la Ironman Kona, după ce a reușit o victorie categorică în fața unor sportive mult mai bine cotate.

Chelsea Sodaro a debutat în concursurile Ironman în iunie 2022 și devine prima americancă care câștigă la Kona, după Paula Newby-Fraser, în 1996.

La un concurs de triatlon pe distanța Ironman sportivii trebuie să parcurgă 3,9 km înot, 180 km cu bicicleta și să alerge un maraton (42 km).

Sodaro a reușit victoria datorită unui maraton alergat într-un timp impresionant, 2:51:45, care a ajutat-o s-o depășească pe Daniela Ryf, deținătoarea trofeului, care conducea cursa după a doua tranziție, dar și pe Lucy Charles-Barclay, care în cele din urmă s-a clasat pe locul 2 la nivel general.

Anne Haug, câștigătoare în Hawaii acum trei ani, s-a clasat pe locul 3 la nivel general.

Sursă fotografii: Ironman.com

A fost pentru prima oară în istoria competiției Ironman Kona când a avut loc în mod separat o cursă feminină, finala masculină urmând a avea loc duminică.