Kristian Blummenfelt câștigă titlul mondial Ironman după aurul olimpic. Daniela Ryf la al 5-lea titlu mondial

Norvegianul Kristian Blummenfelt a devenit primul triatlet care a câștigat o medalie olimpică de aur și un campionat mondial Ironman în același an, după ce sâmbătă a trecut primul linia de finish la Ironman St. George.

Sportivul în vârstă de 28 de ani a parcurs 3,8 km înot, 180 km cu bicicleta și 42 km în alergare într-un timp de 7 ore, 49 de minute și 16 secunde. Este primul sportiv care a câștigat un titlu mondial Ironman la debutul său la campionatele mondiale, după performanța similară obținută de belgianul Luc Van Lierde în 1996.

„A fost o zi grea, cu un traseu brutal”, a spus Blummenfelt într-un interviu la linia de sosire.

image-12
Sursa foto: Kristian Blummenfelt Instagram

Blummenfelt se afla pe locul opt la după proba de ciclism, dar a compensat cu ușurință un deficit de 4 minute și 23 de secunde la proba de alergare. Blummenfelt a preluat conducerea aproape de kilometrul 28, la proba de alergare. Timpul său pe proba de maraton a fost 2:38:01.

Canadianul Lionel Sanders a fost al doilea, la o diferență de 4:46, urmat de neo-zeelandezul Braden Currie.

Daniela Ryf, titlul mondial numărul 5

În cursa feminină, Daniela Ryf a câștigat al cincilea titlu mondial, elvețianca reușind să treacă prima linia de finish 8:34:59, cu un avans de 8:50 asupra britanicei Kat Matthews.

„Cred că sunt încă bună”, a spus ea.

image-13
Sursa foto: Daniela Ryf Instagram

După proba de înot, Daniela Ryf avea un deficit de 4min15s, pe care l-a recuperat la proba de ciclism, iar la kilometrul 80 a luat conducerea, poziție în care a rămas până la sfârșitul competiției.

10. Maya Stage-Nielsen (DEN) — 9:14:32

Campionatele Mondiale Ironman au avut loc în afara Hawaii pentru prima dată de la înființarea lor, în 1978. Pandemia de coronavirus a forțat evenimentul să fie amânat în 2020 și 2021, cel din urmă reprogramat din octombrie și mutat la St. George, locul în care anul trecut au avut loc mondialele pentru Ironman 70.3 (1,9 km înot, 90 km ciclism și 21 km alergare).

Campionatele mondiale revin la Kailua-Kona, cu un nou format de cursă de două zile, în data de 6 octombrie pentru femei și 8 octombrie pentru bărbați.