Superliga: Rapid București redevine lideră în clasament, după o bijuterie a lui Junior Morais

Rapid București s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la UTA Arad, în singurul meci al zilei de sâmbătă din Superligă, în etapa cu numărul 6 din sezonul 2022/2023.

Singurul gol a fost o adevărată bijuterie, reușit de Junior Morais în minutul 17, un șut de la circa 30-35 de metri, practic de pe loc, către vinclul porții adverse, minunat realmente.

Gazdele au reușit să securizeze acest avantaj fragil, mai ales și după eliminarea lui Batha de la UTA, pentru cumul de cartonașe galbene, în minutul 74.

La ultima fază de joc, Moldovan și-a spălat toate păcatele după gafa imensă din meciul cu Petrolul și a avut o paradă senzațională la o fază fixă a arădenilor, extrem de periculoasă.

Rapid redevine lidera Ligii 1, cu 12 puncte, unul mai mult față de Botoșani, care are meciul amânat cu FCSB, în timp ce UTA rămâne către subsolul clasamentului, pe 12, cu doar 7 lungimi.

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Kait, Crepulja, Ioniţă - Sefer, Dugandzic, Costache.
Rezerve: Drăghia, Dussaut, Ignat, Iacob, Ciobanu, Albu, Pănoiu, Papeau, Măţan.

UTA: Balauru - Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari - Cascini, Isac, Batha - Jobello, Postolachi, Otele.
Rezerve: Mociu, Da Silva, Matei, Ubbink, Negoescu, Steau, Ademi, Keşeru, Dobrescu.

Arbitru: Iulian Călin.