Superliga: FCSB învinge Chindia Târgoviște după un meci nebun

FCSB s-a impus greu acasă pe Arena Națională cu 3-2 în fața Chindiei Târgoviște, după ce a fost condusă la pauză cu 2-0, având un om în plus din minutul 7.

Popadiuc și Popa au marcat pentru dâmbovițeni în prima jumătate de oră, iar revenirea roș-albaștrilor s-a produs prin Cordea, o dublă, în minutele 49 și 55, plus Tamm, om din nou decisiv pentru FCSB.

Se părea că misiunea gazdelor va fi ușoară după eliminarea lui Neguț, însă Tîrnovanu a luat rapid și ușor două goluri, Chindia profitând de o apărare visătoare a oamenilor din Berceni.

FCSB a jucat slab în prima parte, nu a găsit nicio soluție spre poarta adversă, deși avea superioritate numerică.

Cordea a făcut un meci mare după pauză și a marcat rapid două goluri, iar lovitura de cap a lui Tamm a adus trei puncte pentru FCSB, primele din acest sezon, în fine, după cinci etape.

Băieții lui Dică fac șase puncte și urcă până pe locul 12 în campionat, având un moral bun pentru meciul de joi de acasă cu Viking, din prima manșă a play-off-ului pentru Conference League.

FCSB: Târnovanu - R. Boboc, Bouhenna, Tamm, Pantea - M. Dulca, V. Raţă - Cordea, Miculescu, Fl. Coman - Bg. Rusu.

Rezerve: A. Vlad - V. Creţu, Dawa, I. Stoica, Oct. Popescu, Edjouma, Oaidă, Olaru, Radaslavescu.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, D. Dumitraşcu - Neguţ, Passaglia, Vorobjovas, A. Şerban - Popadiuc - D. Popa.

Rezerve: D. Moldovan - Ad. Ioniţă, Chamed, Fl. Petre, Ct. Dima, Cooper, Atanase, Mihaiu, C. Avram.

Arbitru: Ionuț Coza.