Superliga: FC Argeș este cu un picior în liga secundă după eșecul de la FCU Craiova

FC Argeș a fost învinsă în deplasare de către FCU Craiova, în runda curentă, penultima, a fazei de play-out a stagiunii competiționale 2022/2023, scor 1-2.

Dubla lui Chițu din minutele 13 și 31 a parafat această victorie oltenească, golul lui Zebici din minutul 59, doar a mai animat puțin mitanul secund. Oaspeții au rămas și în 10 oameni în prelungiri, când Turda a văzut un roșu în minutul 96.

Craiova juca oricum ar fi fost barajul din play-out, cu FC Voluntari, învingătoarea urmând să dispute un alt meci pentru a putea accede în Conference League, cu o echipă venită din play-off.

REZUMAT: FC U Craiova - FC Argeş 2-1. Oltenii, lideri în play-out. Piteştenii, emoţii mari

FC Argeș e cu un pas în Divizia B, având 21 de puncte, unul mai puțin decât Chindia, care va evolua în ultima rundă cu Voluntari, în timp ce piteștenii au meci acasă cu Petrolul. UTA este pe locul 7 cu 25 de puncte și și-a asigurat locul de baraj matematic. Chindia Târgoviște și FC Argeș luptă în ultima rundă pentru cealaltă poziție de baraj și evitarea retrogradării.

Ultimele meciuri din play-out vor avea loc vineri de la ora 20, toate în același timp.