Superliga: Farul ajunge la a doua înfrângere consecutivă în campionat

Farul Constanța a fost învinsă din nou în Superligă, în runda cu numărul 4 a actualei stagiuni competiționale, în deplasare la Petrolul Ploiești.

A fost 3-2 scorul pentru prahoveni, care au marcat prin Jair, Grozav și Irobiso, iar Farul a replicat prin golurile semnate de Mateus și Carnat, toate cele cinci goluri sosind în partea secundă.

Reușita de 2-0 a lui Grozav a fost una demențială, șut de la 30 de metri, dacă nu și mai mult, direct la vinclu.

Farul putea obține măcar un punct la Ploiești, după ce Carnat a egalat superb din pasa lui Băluță, în fix minutul 90, însă Irobiso a găsit și el poarta, tot în prelungiri, minutul 94.

GOOOL! Petrolul – Farul 3-2. Irobiso profită de dezorganizarea defensivei constănțene și marchează

Băieții lui Gică Hagi nu se regăsesc în campionat, acolo unde deja a venit a doua înfrângere la rând, după 1-3 cu Poli Iași runda trecută. Urmează pentru ei meciul de acasă cu Flora Tallin din turul III preliminar al Conference League.

9.300 de suporteri au fost prezenți pe „Ilie Oană”, cifră oficială, anunțată de clubul-gazdă.

Petrolul: Zima - Papp, Meijers, Țicu - Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi - Petrovic, Grozav.

Farul: Buzbuchi - Sîrbu, Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu, Grameni - Vînă, Rivaldinho, Sali.

Arbitru: George Găman.