Superliga: CFR Cluj învinge categoric Dinamo și continuă cursa de urmărire a liderului FCSB

CFR Cluj a câștigat, vineri, scor 4-0, pe teren propriu împotriva lui Dinamo, în etapa a 27-a din Superliga României.

După o primă repriză în care a ratat ocaziile mai mari, dar n-a trimis nicio minge pe spațiul porții, CFR Cluj s-a dezlănțuit în repriza a doua.

Daniel Bîrligea a marcat primul, cu un șut cu șpițul din interiorul careului, în minutul 52. Karlo Muhar a majorat diferența, în minutul 68, cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o centrare excelentă din corner a lui Ciprian Deac.

În minutul 79, Philip Otele a marcat simplu, cu latul din interiorul careului, după o centrare din dreapta a lui Michael. Otele a reușit dubla trei minute mai târziu, cu un șut pe lângă Golubovic din apropiere, după ce Peter Michael l-a deschis excelent în marginea careului.

În urma succesului, CFR Cluj a acumulat 48 de puncte și a urcat, temporar, pe locul 2 în clasamentul Superligii la egalitate cu Rapid, care are un meci mai puțin jucat. Liderul clasamentului e FCSB, cu 55 de puncte, cu un meci mai puțin jucat față de CFR.