Sorana Cîrstea o învinge minunat pe Konta și merge în turul 3 la US Open

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 de la US Open după ce a învins-o pe britanica Johanna Konta, favorita numărul 9 a turneului.

Sportiva noastră, aflată pe locul 77 WTA, a câștigat în trei seturi, scor 2-6, 7-6 (5), 6-4 .

În primul set, totul s-a rupt de la 2-2, moment în care Johanna a reușit să câștige următoarele patru game-uri.

Apoi, setul secund a fost mult mai echilibrat, s-a ajuns la 6-6, iar Sorana a reușit să trimită meciul în decisiv după ce a câștigat tie-break-ul la 5.

Setul decisiv a fost de-a dreptul electrizant, Sorana a jucat la un nivel minunat și a pus-o continuu sub presiune pe Johanna Konta, reușind sa obțină una dintre cele mai frumoase victorii ale carierei.

În turul 3, Sorana o va întâlni pe Karolina Muchova, favorita numărul 20.

Prin calificarea în turul 3, Sorana și-a egalat cea mai bună performanță de la US Open.

Sorana este totodată singura româncă rămasă încă în proba de simplu de la US Open.