Simona Halep s-a calificat cu ușurință în optimile turneului de la Madrid

Simona Halep a avut nevoie de doar o oră și 19 minute pentru a se califica în optimile de finală ale turneului de la Madrid.

În turul doi al competiției din capitala Spaniei, pe care Simona a câștigat-o de două ori în trecut, sportiva noastră a trecut fără emoții de chinezoaica Saisai Zheng (locul 57 WTA).

Ocupanta locului 3 în ierarhia WTA s-a impus în două seturi, cu 6-0, 6-4.

La fel ca-n meciul precedent, cu Sara Sorribes Tormo, sportiva română a câștigat primul set la 0, dar apoi s-a relaxat spre finalul setului doi.

Victoria Simonei n-a fost pusă însă nicio clipă în pericol.

Pentru Simona urmează în optimile de finală un meci cu Elise Mertens sau Elena Rybakina.

Vezi: Simona Halep a oferit prima reacție după victoria cu Saisai Zheng

Ați putut urmări, în direct pe site-ul SpotMedia.ro, înfruntarea dintre Simona Halep (locul 3 WTA) și Saisai Zheng (locul 57 WTA) din turul al doilea al turneului WTA Masters de la Madrid.

Simona Halep - Saisai Zheng 6-0, 6-4

Setul II

6-4 BREAK, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

5-4 Sportiva noastră își pierde serviciul...

5-3 Simona ratează o minge de meci pe serviciul lui Zheng, dar va urma la serviciu pentru a închide jocul.

5-2 Un singur game o desparte pe Simona de calificarea în optimile de finală ale turneului de la Madrid.

4-2 Break la 0 pentru Simona.

3-2 Saisai Zheng reușește și primul break.

3-1 Chinezoaica reușește în sfârșit să câștige un game.

3-0 Un nou game izbutit de Simona, care pare că se îndreaptă către o victorie categorică.

2-0 Simona ajunge la 8 game-uri câștigat consecutiv.

1-0 Game la 0 izbutit de Simona în debutul setului secund.

Setul I

6-0 Simona fructifică a 4-a minge de set și câștigă primul act al meciului la 0.

5-0 Tenismena română salvează o minge de break și este la doar un game distanță de câștigarea primului set.

4-0 Un nou break reușit de Simona.

3-0 Simona își consolidează breakul și se distanțează la 3-0 în acest prim set.

2-0 Break reușit de sportiva noastră.

1-0 Simona salvează trei mingi de break, iar apoi își adjudecă primul game al meciului.

ora 17:17 - A început meciul.

Meciul este televizat de Digi Sport 2.

Zheng s-a impus în primul tur în fața lui Linette, Polonia, scor 6-2, 3-6, 6-1. Iar Halep s-a impus în două seturi, 6-0, 7-5, cu Sara Sorribes Tormo, din Spania.

Cele două s-au mai întâlnit de două ori în circuit, de fiecare dată românca având câștig de cauză, 6-2, 6-3 la Shenzhen, în 2015, și 7-5, 6-0 la Wimbledon, în 2018.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!