SCM Râmnicu Vâlcea, învinsă clar de ŢSKA Moscova, în Liga Campionilor

SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă de echipa rusă ŢSKA Moscova, cu scorul de 34-24 (17-9), duminică seara, pe teren propriu, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Echipa vâlceană, care venea după două victorii consecutive, a pierdut la aceeaşi diferenţă ca în meciul tur (20-30).

Valoroasa echipă rusă a condus practic de la un capăt la altul în acest meci. Singura dată când SCM s-a aflat în avantaj pe tabelă a fost în min. 9, cu 4-3. ŢSKA a marcat apoi de patru ori la rând şi nu a mai cedat conducerea până la final. Oaspetele au avut un avans de opt goluri la pauză, 17-9.

Ungaria, Spania şi Danemarca, calificate deja în sferturile Campionatului Mondial de handbal

În repriza secundă, diferenţa de pe tabelă a crescut până la 14 goluri, 19-33 (min. 52), după ce vâlcencele se apropiaseră la şapte lungimi (16-23), dar au luat cinci goluri la rând. Scorul final a fost de 34-24 pentru ŢSKA în faţa unei echipe care a jucat trei meciuri în opt zile.

Pentru SCM au marcat Asma Elghaoui 7 goluri, Evgenija Minevskaja 3, Mireya Gonzalez Alvarez 3, Kristina Liscevic 4, Marta Lopez Herrero 2, Maren Nyland Aardahl 2, Cristina Florica 1, Corina Lupei 1, Daria Bucur 1.

Golurile formaţiei ruse au fost reuşite de Marina Sudakova 7 goluri, Antonina Skorobogatcenko 5, Polina Vedehina 5, Daria Dmitrieva 4, Polina Gorşkova 4, Kathrine Brothmann Heindahl 3, Ekaterina Ilina 2, Natalia Cighirinova 1, Iulia Markova 1, Anastasia Ilarionova 1, Sara Ristovska 1.

Meciul a fost arbitrat de bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Goreţov, iar delegat EHF a fost românul Alin-Sergiu Cîrligeanu.

În alte meciuri jucate în Grupa B, Gyori Audi ETO KC a remizat acasă cu Brest Bretagne Handball, 27-27, Buducnost Podgorica a învins-o pe Odense Handbold cu 27-24, ambele sâmbătă, iar BV Borussia 09 Dortmund a trecut de Podravka Vegeta Koprivnica cu 32-31, duminică.

SCM va juca următorul meci cu Odense, în deplasare, pe 7 februarie.

Clasament:
1. Gyori Audi ETO KC 18 puncte (11 jocuri)