Sam Laidlow scrie istorie și devine cel mai tânăr campion mondial Ironman

Sam Laidlow, 24 ani, a devenit cel mai tânăr câștigător din istoria Campionatului Mondial de triatlon Ironman, după ce a trecut primul linia de finish în cadrul unei competiții desfășurate duminică, 10 septembrie, în Franța, la Nisa.

Tânărul a încheiat competiția după opt ore, șase minute și 22 de secunde și a devenit primul sportiv francez care a cucerit un titlu mondial Ironman.

”Nu-mi vine să cred, am visat asta toată viața”, a spus Laidlow vizibil emoționat după cursă.

”Am avut un sezon plin de obstacole: accidentări, COVID acum două săptămâni și jumătate...cred că am venit aici mai proaspăt decât alții, am avut doar două săptămâni de lucru înaintea competiției, dar am avut parte de câteva sesiuni bune”, a mai spus Laidlow.

Competițiile de triatlon pe distanța Ironman înseamnă 3,9 km înot, 180 km ciclism și 42 km alergare.

Laidlow a terminat proba de înot după 47min50s, iar mai apoi, la km 40 a preluat conducerea cursei, reușind să intre a în a doua tranziție cu un avantaj de peste șase minute față de restul competitorilor. Spre deosebire de finala de anul trecut, de la Kona, când s-a clasat pe locul 2, de data aceasta Laidlow a alergat un maraton solid, 2h41min46, și a trecut primul linia de finish cu un avantaj de patru minute față de germanul Patrick Lange, dublu campion mondial la această probă.

Pe locul 3 s-a clasat danezul Magnus Ditlev, după 8h06min43s, la 5min21s întârziere față de câștigător.

Evenimentul de la Nisa a marcat o premieră: o finală mondial Ironman organizată în afara Statelor Unite. Cursa feminină va avea loc sâmbătă, 14 octombrie, pe traseul tradițional, la Kona, Hawaii.

10. Clement Mignon (Franța) 8:24:10

Germanul Jan Frodeno, triplu campion mondial, care a marcat cu ocazia acestei curse retragerea oficială din competițiile Ironman, s-a clasat doar pe locul 24.

Cine este Sam Laidlow?

117285022_325724812168965_1268321593384103281_n

Cu toate că are doar 24 de ani, Sam Laidlow are la activ mai multe victorii în toate probele din triatlon: sprint, Olimpic, Half Ironman sau Full Ironman.

Născut în Bedfordshire, în Estul Angliei, Laidlow s-a mutat cu părinții lui în Sudul Franței, la vârsta de doi ani, crescând în Pirinei, unde tatăl său, Richard, a pus bazele unei afaceri de antrenorat în triatlon.

Sam Laidlow a participat la primul său concurs de triatlon la vârsta de patru ani.

În 2019, la doar 20 de ani, Laidlow câștiga The Lakesman, un concurs de triatlon din afara circuitului Ironman, dar cu aceleași distanțe de parcurs. El a reușit atunci cel mai rapid timp pe distanța Full Ironman înregistrat la o competiție din Marea Britanie. A urmat apoi, în același an, top 10 la Barcelona, la prima sa competiție Ironman.

În 2021, după un an de pauza competițională cauzată de COVID, Laidlow a ocupat locul 2 la Ironman Marea Britanie. Debutul său într-o finală mondială Ironman, în același an, l-a dus în selectul clasament din top 10.

În vara anului 2022 a terminat pe locul 4 la Canadian Open și la US Open, evenimente de triatlon din seria PTO.

În octombrie 2022, Laidlow a obținut cea mai mare performanța din cariera sa de până atunci, chiar la debutul finalei mondiale la Kona: locul 2. Atunci a zdrobit recordul de traseu la proba de ciclism, deținut de Cameron Wurf, cu patru minute și jumătate, . A condus acea cursă până aproape de final, când a fost depășit de către Gustav Iden. Totuși, chiar la debutul său obținuse locul 2 și îl învinsese inclusiv pe Kritian Blummenfelt, deținătorul titlului mondial, care a trebuit să se mulțumească cu locul 3.