Rezultat excelent pentru România în preliminariile Europeanului Under 17, împotriva Franței

Echipa națională a României Under 17 își menține șansele de calificare la Turneul de Elită, după ce am încurcat în preliminarii galonata reprezentativă a Franței.

România U17 a făcut un egal contra Franței, scor 1-1, în turneul de calificare organizat la Buftea. Trupa antrenată de Nicolae Roșca a deschis scorul rapid prin Popa, în minutul 4. După pauză, francezii au egalat prin Messi Tanfouri, minutul 65.

Este al doilea egal din grupă, după acel 0-0 cu Norvegia de la debut. Dacă vom învinge în ultima partidă Estonia, ne vom califica la Turul de Elită care se va desfășura în Cipru.

România a evoluat în următoarea formulă: 1. Ungureanu – 2. Gașpăr, 6. Racu, 5. Dumitra, 3. Techereș – 8. Petculescu (18. Nechifor, 59), 4. Laszlo, 17. Burlacu – 7. Popa (9. Doicaru, 59), 20. Stanciu (19. Oargă ,79), 10. Toma (Cpt.) (14. Tomșa, 88).

Marți vom evolua contra Estoniei de la ora 11, tot la Buftea, în timp ce la Tunari se va disputa jocul dintre Franța și Norvegia.