Remiză dramatică pentru CSM București în Liga Campionilor

CSM Bucureşti a terminat la egalitate cu echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana, 22-22 (12-11), sâmbătă, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM, cu Cristina Neagu pe banca de rezerve, a făcut un joc modest, iar finalul a fost unul cu accente dramatice, ambele echipe trecând pe lângă victorie.

''Tigroaicele'' au controlat prima repriză, dar nu au reuşit să se desprindă pe tabelă, având maximum două goluri avans, 6-4, 12-10, pentru ca scorul la pauză să fie de 12-11.

În repriza secundă, CSMB s-a dus la o diferenţă de trei goluri, 16-13, dar o serie de ratări a făcut ca echipa oaspete să egaleze, 16-16. Jocul slab al formaţiei bucureştene, în special în atac, a făcut ca formaţia slovenă să preia controlul jocului şi să conducă pe tabelă cu 22-20 în min. 57. Carmen Martin şi Dragana Cvijic au marcat golurile echipei antrenate de Adrian Vasile şi au adus un punct.

De remarcat că echipa slovenă a ratat în acest meci trei aruncări de la 7 metri.

Slovena Barbara Lazovic, cu 8 goluri, a fost cea mai bună jucătoare de la CSM. Au mai înscris Carmen Martin Berenguer 7, Gabriela Perianu 2, Dragana Cvijic 2, Elizabeth Omoregie 1, Alexandrina Cabral Barbosa 1, Laura Moisă 1.

Pentru Krim au marcat Matea Pletikosic 6 goluri, Oceane Sercien Ugolin 6, Natasa Ljepoja 3, Harma Anna Cornelia van Kreij 2, Samara Da Silva Vieira 4, Valentina Klemencic 1.

Au arbitrat Jelena Mitrovic şi Andjelina Kazanegra, ambele din Muntenegru, iar delegat EHF a fost românul Alin-Sergiu Cîrligeanu.

În weekend-ul trecut, CSM Bucureşti a câştigat cu 25-23 la Ljubljana.

Duminică se joacă meciurile SG BBM Bietigheim - FTC-Rail Cargo Hungaria şi Team Esbjerg - Rostov pe Don, iar partida Metz Handball - Vipers Kristiansand a fost amânată.

În clasament, CSM Bucureşti ocupă primul loc, cu 11 puncte (7 jocuri), urmată de Rostov pe Don, 9 puncte (5 j), Vipers Kristiansand, 7 p (4 j), Metz Handball, 6 p (5 j), FTC-Rail Cargo Hungaria, 4 p (5 j), RK Krim Mercator Ljubljana, 4 p (7 j), Team Esbjerg, 3 p (6 j), SG BBM Bietigheim, 2 p (7 j).

CSM Bucureşti va juca următorul meci cu Rostov pe Don, pe 19 noiembrie, pe teren propriu, restanţă din etapa a treia.