Reacția lui Dan Petrescu după înfrângerea categorică de la Roma

Dan Petrescu a oferit primele explicații după ce CFR Cluj a fost învinsă fără drept de apel de AS Roma.

Tehnicianul campioanei României spune că problemele de lot l-au împiedicat să spere la un rezultat pozitiv și nu este deloc optimist în ceea ce privește șansele de a obține calificarea în faza următoare a competiției.

"Nu aveam ce să facem, nu mă așteptam să ne întoarcem cu un rezultat bun, dar parcă mă așteptam la un scor mai strâns. Foarte greu să nu ai jucători… Eu am tras un semnal de alarmă de foarte mult timp", a spus Dan Petrescu după meci.

"Lotul pentru meciurile UEFA este foarte slab și șansele de calificare sunt foarte mici. Dacă mai reușim un rezultat pozitiv ar fi un miracol! Sunt realist, chiar dacă teoretic avem șanse de calificare", a adăugat Dan.

Vezi: CFR Cluj, înfrângere usturătoare la Roma

CFR Cluj a pierdut categoric întâlnirea disputată joi seara la Roma, în cadrul etapei a treia din Grupa A a Europa League.

AS Roma s-a impus cu 5-0, după o prestație impresionantă.

Fără trei fundași centrali, Dan Petrescu a aliniat un prim „11” experimental, iar capitolinii au profitat din plin de lacunele din defensiva clujenilor.

Mkhitaryan a deschis scorul după numai 56 de secunde, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Spinazzola.

Tot cu capul a marcat și Ibanez în minutul 24, dintr-un corner executat de Veretout.

Mayoral a dus scorul la 4-0, cu reușitele din minutele 34 și 84, iar Pedro a stabilit scorul final în minutul 89.

În clasament, AS Roma a ajuns la 7 puncte, în timp ce CFR Cluj rămâne cu 4 puncte după trei runde.