Rareș Ilie a avut o evoluție foarte slabă într-o partidă în care Nice a fost spulberată de Marseille

Nice a fost învinsă foarte clar de Olympique de Marseille în derbiul Mediteranei cu 3-0, într-unul din meciurile etapei cu numărul 4 din Ligue 1.

Românul Rareș Ilie a fost titular, însă evoluția lui a fost una foarte slabă și a fost înlocuit imediat după pauză de antrenorul său Lucien Favre. Ilie a avut totuși o ocazie în minutul 18, la 0-1, dar șutul său s-a dus mult alături.

Golurile marseillezilor au fost marcate toate în prima repriză, de Sanchez, cu o dublă, și Nuno Tavares.

Potrivit portalului Sofascore.com, Ilie a primit cea mai mică notă de pe teren, 5.90, iar Nice se află deja la a doua înfrângere consecutivă în Ligue 1, fiind pe un loc dezamăgitor, 18.

Doar două puncte a bifat Nice în patru etape. Tot Rareș Ilie a fost criticat de presa franceză după prestația sa slabă din meciul de joi, câștigat de Nice cu Maccabi Tel Aviv, scor 2-0.

Marseille e lideră în Ligue 1 cu 10 puncte, cel puțin până la disputarea jocului dintre PSG și Monaco.