Prima victorie pentru CSM București în actuala ediție de Liga Campionilor

CSM București a câștigat primul său meci din actuala ediție de Champions League în handbalul feminin, o partidă dificilă în deplasare la Podravka Koprivnica Vegeta, din Croația.

După două eșecuri la rând pentru fetele lui Adi Vasile, unul cu Esbjerg la limită și al doilea cu Rostov pe Don extrem de clar, era evident că lucrurile trebuie să arate altfel în deplasarea din Croația.

Lucru care s-a și întâmplat, chiar dacă fetele au început destul de slab și au fost în multe momente dominate de jucătoarele ex-iugoslave.

CSM București s-a impus cu scorul de 36-31, după ce la pauză scorul era strâns, 16-15.

SCM Craiova - Podravka Vegeta second half EHF 2019

Neagu a făcut de această dată un joc deosebit de bun și deja avea marcate șase goluri în minutul 40. Desprinderea decisivă a avut loc în minutul 50, când CSM s-a dus la 3 goluri avans, 31-28.

Până la final, Neagu a strălucit și a încheiat partida cu o cifră fantastică: 14 goluri marcate! La croate au evoluat și două românce, Iulia Dumanska, alături de Bianca Bazaliu.

În aceeași etapă cu numărul 3 din Liga, în grupa noastră, Ferencvaros a învins la Rostov cu 20-19, Borussia Dortmund a trecut de Brest cu 30-27, iar duminică va mai avea loc și jocul Esbjerg-Buducnost de la ora 15.

Clasamentul grupei A e condus de Dortmund cu 5 puncte, CSM fiind abia pe 4 cu două lungimi.

Tragedie în motorsportul mondial. Berta Vinales a murit la doar 15 ani după un accident teribil

Liga 1: Egal alb la Pitești, după ce Chindia Târgoviște a ratat un penalti

Nou record de decese în Rusia nevaccinată: 828 de pacienţi au murit din cauza Covid, în 24 de ore