Prima reacție a Soranei Cîrstea după înfrângerea dureroasă de la US Open, cu trei mingi de meci ratate

Sorana Cîrstea a oferit primul mesaj după o dureroasă înfrângere în turul III la US Open, acolo unde sâmbătă seara a ratat trei mingi de meci în partida cu Karolina Muchova din Cehia.

Este foarte greu pentru românca de pe locul 77 WTA să se obișnuiască cu gândul că a pierdut biletele spre optimi la Flushing Meadows, de aceea a și scris un mesaj foarte trist pe pagina sa de socializare.

Sorana Cîrstea, eliminată dramatic în turul 3 de la US Open

”Probabil că este cea mai dureroasă înfrângere din viața mea, sau cel puțin așa se simte. Dar voi lupta pentru a reveni, să urc din nou, pentru că despre asta este viața!”, a punctat tenismena din Târgoviște pe pagina sa de Facebook.

Cîrstea a pierdut partida cu Muchova în trei seturi, scor 6-3, 2-6, 7-6 (7), după două ore și 16 minute.

Karolina Muchova vs Sorana Cirstea | US Open 2020 Round 3

În tiebreakul setului decisiv, Sorana a avut 6-3 și de două ori serviciul, însă nu a reușit să se impună.

România mai are acum un singur român la US Open, pe Horia Tecău în sferturi la dublu, alături de olandezul Jean-Julien Rojer.

Vezi alte informații despre Sorana Cîrstea și parcursul său de la US Open:

Ce performanță financiară a realizat Sorana Cîrstea la US Open și care este locul pe care îl ocupă în clasamentul LIVE WTA

Sorana Cîrstea, comparată cu Serena Williams la US Open. Răspunsul Johannei Konta