Sorana Cîrstea, comparată cu Serena Williams la US Open. Răspunsul Johannei Konta

Sorana Cîrstea a fost comparată cu Serena Williams după ce a învins-o pe Johanna Konta în turul 2 de la US Open.

La conferința de presă susținută după meci, un jurnalist a întrebat-o pe Johanna Konta cum s-a simțit să aibă în față o jucătoare „care a servit precum Serena Williams”.

"Surprinsă? Nu. Frustrată? Evident! Să fiu sinceră, cred că am văzut adesea în fiecare turneu că aici sunt cele mai bune jucătoare din lume, așa că în orice zi cineva poate juca un tenis grozav. Evident, cu cât ești mai sus clasat cu atât mai constantă ești ca nivel. În orice caz, toată lumea este capabilă să facă lucruri grozave și asta a reușit și Sorana", a spus Konta.

Amintim că Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 de la US Open după ce a învins-o pe britanica Johanna Konta, favorita numărul 9 a turneului.

Sportiva noastră, aflată pe locul 77 WTA, a câștigat în trei seturi, scor 2-6, 7-6 (5), 6-4 .

În turul 3, Sorana o va întâlni pe Karolina Muchova, favorita numărul 20. Meciul e programat sâmbătă, de la ora 19:30, în direct pe SpotMedia.ro.

Prin calificarea în turul 3, Sorana și-a egalat cea mai bună performanță de la US Open.