Presa din Anglia, critici la adresa lui George Pușcaș: Nu are acea sclipire în fața porții

Tânărul atacant român George Pușcaș a revenit și el pe teren după lunga pauză provocată de pandemia de coronavirus.

Românul este legitimat la Reading și a evoluat sâmbătă în partida terminată la egalitate, scor 1-1 cu cei de la Stoke City, pe teren propriu, în liga secundă engleză.

Atacantul născut la Marghita, Oradea a fost introdus pe teren în minutul 38, în locul lui Lucas Joao, marcatorul golului lui Reading. Dar nu a reușit să se lipească de gol, iar remiza nu o ajută foarte mult pe Reading, care este pe 14 în Championship, cu doar 49 de puncte acumulate.

Presa locală i-a făcut și o caracterizare după acest joc, mai puțin strălucit: ”Atacantul român a fost destul de bine implicat în joc, a creat destul de multe faze de gol, dar nu a putut să fie și decisiv în fața buturilor adverse. Nu a jucat însă deloc rău, dar îi lipsește încă acea sclipire în fața porții”, scriau cei de la readingchronicle.

S-a vorbit ca din această vară, Pușcaș să părăsească Anglia și să aleagă o ofertă concretă din Turcia, de la Fenerbahce.

În acest sezon, fostul jucător de la Inter are 9 goluri marcate în 30 de partide.