Presa britanică a inclus întâlnirea Topola - FCSB în topul celor mai nebune meciuri din 2020

Meciul celor de la FCSB din deplasarea de la Backa Topola din Serbia din Europa League a fost inclus de jurnaliștii britanici într-un clasament al primelor 10 meciuri ale anului.

Partida dintre Topola și FCSB a fost una nebună, în cadrul turului II preliminar al Europa League, un meci terminat cu scorul de 6-6 după 120 de minute, un meci cu multiple răsturnări de situație, cartonașe roșii, accidentări grave, decis până la urmă la penaltiuri.

Probleme pentru noul transfer al celor de la FCSB, Risto Radunovici, în contextul pandemiei de coronavirus

Englezii de la The Mirror au făcut un top al celor mai spectaculoase 10 meciuri ale anului 2020, iar partida roș-albaștrilor figurează pe locul 6. Prima poziție o ocupă jocul dintre Aston Villa - Liverpool 7-2, în 4 octombrie, urmat pe podium de Real - City 1-2 din Champions League și de Tottenham - West Ham 3-3, după ce Spurs avea 3-0 în minutul 82.

Rezumat: Backa Topola - FCSB 6 - 6 (4-5 la penaltyuri) Calificare dramatica a ros-albastrilor

Iată mai jos clasamentul realizat de englezi:

1.Aston Villa-Liverpool 7-2 (4 Octombrie)
2.Real Madrid-Manchester City 1-2 (26 Februarie)
3.Tottenham-West Ham 3-3 (18 Octombrie)
4.Sevilla-Inter 3-2 (21 August)
5.Torquay United-Crawley Town 5-6 (8 Noiembrie)
6.Backa Topola-FCSB (17 Septembrie)
7.Manchester United-Tottenham 1-6 (4 Octombrie)
8.Bayern Munchen-Barcelona 8-2 (14 august)
9.Chelsea-Arsenal 2-2 (9 ianuarie)
10.Chelsea-Manchester City 2-1 (25 iunie)

Figurează așadar mai sus și finala Europa League dintre Inter și Sevilla, dar și lecția de fotbal predată de Bayern celor de la Barcelona, un 8-2 pe 14 august în Champions League.

Trebuie spus că la meciul cu Topola, FCSB s-a prezentat în Serbia cu o echipă mai mult decât improvizată, având în vedere că lotul din Berceni era decimat de COVID-19.