Preliminarii EURO 2024: Israel pierde în Kosovo, rezultat nesperat care o ajută pe naționala României

Selecționata din Kosovo a produs o imensă surpriză în grupa României de calificare la EURO 2024, învingând duminică seara la Priștina pe Israel, scor 1-0.

Singurul gol al serii a fost marcat de Milos Rashica, minutul 41, șut sub bara transversală din poziție 1 la 1 cu portarul Glazer.

Partida s-a desfășurat pe un teren absolut impracticabil, o orezărie efectiv, și pe fondul unei ploi torențiale. S-a simțit lipsa de jocuri oficiale în picioare pentru israelieni, care vin dintr-o postură extrem de grea în contextul războiului țării lor cu forțele Hamas.

Kosovo a ratat de-a lungul celor 90 de minute și alte mari ocazii de gol, inclusiv prin Krasniqi, jucătorul lui CFR Cluj. Se încinge și se complică lupta pentru calificare în grupa noastră, Kosovo având 10 puncte și intrând și ea în calcule, cel puțin matematic, căci ei pot termina preliminariile cu 16 lungimi.

Israel mai are o restanță de jucat miercuri, în Ungaria, cu Elveția, meci considerat pe teren propriu.

România și Elveția rămân pe primele 2 locuri cu 16, respectiv 15 lungimi. Israelul este pe locul 3 cu 11 puncte. Selecționata lui Edi Iordănescu va evolua cu Israel și Elveția pe 18 și 21 noiembrie, ambele meciuri fiind LIVE text pe SpotMedia.ro.

Kosovo (3-5-2): Muric - Dellova, Aliti, Krasniqi - Kastrati, Loshaj, Zyba, Muslija, Berisha - Rashica, Muriqi Rezerve: Becaj, Haxhihamza, Hajrizi, Bytyqi, Rashani, Hyseni, Ajdini, Korenica, Krasniqi, Zeqiri Antrenor: Primoz Gliha.

Israel (4-4-2): Glazer - Lavi, Miguel Vitor, Goldberg, Dasa - Revivo, Kinda, Peretz, Gloukh -Zahavi, Jehezkel Rezerve: Peretz, Jarafi, Shlomo, Baribo, Safuri, Gorno, Kanichowsky, Abu Fani, Turgeman, Cohen, David, Davidzada Antrenor: Alon Hazan.