Patricia Țig se califică în turul 3 la Roland Garros și face un salt important în clasamentul WTA

Patricia Țig a obținut, joi, o nouă victorie superbă și s-a calificat în turul 3 de la Roland Garros.

Sportiva noastră a trecut cu 6-4, 6-3 de americanca Christina McHale, aflată pe locul 81 în clasamentul WTA.

Primul set a fost foarte echilibrat, dar Patricia s-a aflat mereu în avantaj și s-a impus în 52 de minute.

Apoi, în setul secund, Patricia nu a mai avut probleme și a obținut calificarea în turul 3.

Patricia se află așadar la cea mai bună performanță la un turneu de Grand Slam, ajungând în turul 3.

Ea continuă formă excelentă din ultimele luni și își continuă ascensiunea în clasamentul WTA. Sportiva noastră este momentan pe locul 53, în creștere cu 6 poziții.

Patricia poate intra în top 50 WTA în premieră în funcție de parcursul de la Roland Garros.

În turul 3, ea o va întâlni pe învingătoarea dintre Elena Rybakina și Fiona Ferro.