Patricia Țig câștigă titlul de la Istanbul după o finală dramatică, cu șapte mingi de meci ratate

Patricia Țig a reușit să câștige primul său titlu WTA din carieră, după o finală în care a dispus la Istanbul de Eugenie Bouchard, fost loc 5 WTA, fosta finalistă la Wimbledon.

Scorul a fost 2-6, 6-1, 7-6, după 2 ore și 31 de minute nebune, cu un final uluitor, în care Țig a ratat șapte mingi de meci!!

Chiar dacă începutul a fost unul nefericit pentru româncă, Bouchard câștigând clar în 36 de minute un prim set total dominat, scor 6-2, continuarea a fost una senzațională pentru Patricia, de acum înainte locul 58 WTA, a doua cea mai bine clasata româncă din circuit.

Setul secund a fost și mai dominat daca am putea spune asta, însă i-a revenit lui Țig, scor 6-1, în fața unei Bouchard lipsită de soluții, începând să facă multe erori neforțate.

Setul decisiv a fost unul clar interzis cardiacilor, la început cu o Patricia Țig dominând fără emoții. Ea a avut 3-0, apoi s-a făcut 4-1, iar locul 88 în lume a ratat și două mingi de 5-1. De aici, totul s-a sucit, Bouchard a știut cum să revină în joc, și-a folosit cu multă inteligență experiența de mare nivel pe care o are.

Până să se ajungă în prelungirile setului și apoi la tiebreak, Patricia a ratat șase mingi de meci, apoi încă una în tiebreak, pentru a triumfa într-un final electrizant.

Este primul său trofeu WTA din carieră, după alte două finale pierdute. Bouchard rămâne cu titlul de la Nurnberg doar, în 2014, iar canadianca are și ea parte de o urcare impresionantă, până pe poziția 163.

Desfășurarea întâlnirii:

MECI CÂȘTIGAT DE PATRICIA ȚIG! După șapte mingi de meci ratate, incredibil finalul, românca a cucerit titlul la Istanbul!!

19.36: Încă trei mingi de meci pe care acum le mai are Patricia, este 6-3!

19.33: 4-2 pentru Patricia la prima schimbare a terenurilor!

19.32: Este 2-2 în acest tiebreak, fară mini breakuri..

19.29: Șase mingi de meci ratate, este 6-6, avem un tiebreak decisiv. E uluitor acest final...

INFO: Alte trei mingi de meci ratate!!

19.22: Dar Țig are în continuare o ambiție enormă, își face serviciul la zero și are 6-5, e sigură măcar de un tiebreak decisiv.

19.20: 5-5, își tine firea Bouchard, care revine de la 1-4, două mingi de 1-5 și apoi mai târziu trei mingi de meci ratate de Țig!

19.15: Bouchard își ia breakul înapoi, TREI mingi de meci ratate de româncă, ce dramatism în finala de la Istanbul!!

INFO: Patricia a ratat deja două mingi de meci..

19.04: 5-3, break extrem de important, un game care îi permite acum să servească pentru meci.

18.59: 4-3, recuperează breakul canadianca, ce au însemnat acele două mingi de 5-1 ratate de româncă...

18.55: Păcat de acest game, Țig a avut 40-15, putea face 5-1, dar Bouchard încă rezistă în joc.

18.47: Din nou Patricia își tine firea și ritmul, 4-1, Bouchard venise destul de aproape în game.

18.44: 3-1, Țig a avut șanse de a se desprinde la 4-0, dar până la urmă Bouchard rămâne în set și meci.

18.36: 3-0 Țig, incredibil, e atât de aproape Patricia de primul său trofeu WTA din carieră.

18.32: Excelent tenisul făcut de Țig, canadianca nu are soluții, se enervează ușor, este 2-0!!

18.28: Game impecabil al Patriciei, la zero, românca a câștigat 7 game-uri din ultimele 8 disputate.

SET realizat de Patricia, 6-1, excelent a evoluat românca de pe 88 WTA, urmează decisivul.

18.16: Foarte multe scurte pune Patricia, o zăpăcește pe candiancă, este 5-1 pentru tenismena noastră.

18.11: Dublu break realizat de Țig, care acum se duce la 4-1. Criză de nervi pentru Bouchard, care aruncă o minge în afara arenei, este avertizată de arbitra de scaun..

18.08: 3-1, Patricia Țig salvează două mingi de rebreak, au fost câteva momente cenușii pentru ea..

18.00: Își face serviciul Bouchard, este 2-1, dar Țig are un break avans.

17.56: 2-0, își confirma breakul Patricia, joaca din ce în ce mai variat românca, foarte inteligent, iar Bouchard se pierde cu firea..

17.52: Patricia face în fine primul break al meciului, începe perfect setul secund românca.

SET câștigat de Bouchard, prestație mult mai bună, total meritat, manșa a durat 36 de minute.

17.39: Face 5-2 Bouchard, deși Patricia a avut acum cel mai bun game împotriva serviciului..

17.31: 2-4, începe să-și revină puțin Patricia, sau Bouchard a început să facă și ea erori neforțate.

17.26: Se distanțează Bouchard, merge la 4-1, pare mult prea apatică Patricia..

17.23: Primul game făcut de Țig în acest set și meci, 1-3, a salvat acest punct de la 15-40..

17.17: 3-0 Bouchard, fără echivoc, așteptăm momentul în care Patricia va intra în joc..

17.14: 2-0, break făcut de Bouchard, început foarte bun al canadiencei.

17.10: 1-0, game la zero bifat de Bouchard.

ÎNCEPE MECIUL, Bouchard este la serviciu!

17.06: Avem primele imagini de la Istanbul, încă are loc încălzirea oficială.

Țig va evolua în a treia sa finală WTA din carieră, după ce pe cele două precedente le-a pierdut la Baku și București. De cealaltă parte, Bouchard revine într-o finală de circuit după 4 ani, ea având până acum un singur trofeu, la Nurnberg în 2014.

Eugenie Bouchard ajunge în prima sa finală WTA după patru ani de așteptare

Ea a fost top 5 WTA și în același an amintit mai sus a jucat finala de la Wimbledon, pierdută la Petra Kvitova.

Patricia a trecut în careul de ași de Tereza Martincova, scor 6-3, 6-3.

Patricia Țig merge în finala de la Istanbul și o va înfrunta pe Genie Bouchard

Românca a ajuns în ultimul act fără a pierde vreun set la Istanbul. Patricia Ţig şi-a asigurat deja un cec de 14.000 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Tereza Martincova vs. Patricia Maria Tig | 2020 Istanbul Semifinal | WTA Highlights