Patricia Țig merge în finala de la Istanbul și o va înfrunta pe Genie Bouchard

Patricia Țig a dispus de Tereza Martincova și s-a calificat în finala turneului WTA de la Istanbul, Turcia, acolo unde va avea parte de un meci de gală, cu Eugenie Bouchard, fosta finalistă la Wimbeldon și loc 5 WTA.

Scorul a fost 6-3, 6-3, după o oră și 50 de minute, o victorie mult mai grea decât o arată scorul.

Și asta ne putem da seama mai ales după primul set, după durata acestuia, care s-a întins pentru peste 61 de minute.

Țig a controlat totuși cea mai mare parte din acest meci și merge meritat în finală, a treia finală WTA din carieră, după cele două pierdute deja la Baku și București.

Acolo o va întâlni pe Eugenie Bouchard din Canada, care azi a trecut tot în două seturi de Paula Badosa din Spania.

Românca a ajuns în ultimul act fără a pierde vreun set la Istanbul. Patricia Ţig şi-a asigurat un cec de 14.000 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL de meci, Patricia este în finală!

19.53: Iată că Martincova face două game-uri la rând, profitând de moliciunea Patriciei. Va servi însă acum românca iarăși pentru meci.

19.46: Încă un break, 5-1, iar Patricia va servi imediat pentru meci.

19.39: 4-1 pentru Patricia Țig, s-a desprins pare că decisiv în acest set secund sportiva noastră. Martincova până în acest moment nu pierduse vreun set la Istanbul..

19.35: 3-1, Patricia Țig face rapid rebreakul, din nou în control sportiva noastră de pe locul 88 WTA.

19.28: Dar Patricia obosește și iată că pierde pe serviciul ei, este 2-1, Martincova poate egala rapid pe tabelă.

19.24: În control categoric Patricia, care face acum 2-0 pe tabelă și pare și mai aproape de o mare victorie. Șapte game-uri la rând are sportiva noastră.

19.18: 1-0 Țig, începe bine Patricia setul secund, cu un prim serviciu categoric.

SET câștigat de Patricia, care are o ambiție incredibilă, perfect acest final de set făcut de româncă.

18.59: Țig face 5-3 după un alt game lung, în care s-a și certat cu adversara sa, pe care a întrebat-o dacă a întrebat-o cumva ceva în timpul punctului și i-a spus să își tina gura închisă. Ambele jucătoare au primit avertisment.

18.49: 4-3 pentru româncă, serie foarte bună de la 1-3, Patricia pare să dețină din nou controlul.

18.46: Egalează într-adevăr pe tabelă Patricia, este 3-3 acum, echlibrul domină în acest prim set.

18.41: Nu o lasă Țig pe Martincova să se desprindă, rebreak, 2-3 și Patricia noastră va servi acum pentru a egala.

18.35: Pare în continuă cădere acum Țig, 1-3, un break din nou realizat de Martincova.

18.29: 2-1 pentru cehoaică, Țig pare că a lăsat puțin garda jos și a scapăt controlul partidei.

18.23: Rebreak rapid făcut de Martincova, a fost un game foarte disputat, cu multe egalități și avantaje. Patricia e nervoasă și acum își schimbă racheta..

18.12: Patricia Țig începe perfect acest meci din semifinale, cu un break la primul game.

ÎNCEPE PARTIDA, Martincova este la serviciu.

18.06: Avem și primele imagini de la Istanbul, cele două jucătoare sunt acum la încălzirea oficială.

17.15: Cealaltă semifinală le-a opus pe Eugenie Bouchard (Canada) şi pe Paula Badosa Gibert (Spania), iar câștig de cauză a avut sportiva din Canada, în două seturi, iar cronica jocului o puteți citi mai jos:

Eugenie Bouchard ajunge în prima sa finală WTA după patru ani de așteptare

Vineri seara, Țig (88 WTA acum) a trecut de favorita 2 Rebecca Peterson, scor 6-1, 6-3, fiind în mare formă în Turcia și asigurându-și deja un salt spectaculos în clasamentul WTA.