Patricia Țig a ratat calificarea pe tabloul principal la Roma

Patricia Țig a ratat calificarea pe tablou principal al turneului de la Roma, Foro Italico, după ce a fost învinsă în trei seturi de Christina McHale.

Sportiva de la București a fost învinsă de locul 90 WTA, din SUA, cu scorul de 3-6, 6-2, 2-6, după două ore și 11 minute.

Patricia, locul 64 în lume, a fost a doua româncă învinsă aici la Roma în calificări, după eșecul Irinei Begu în primul tur cu Andrea Petkovici, Germania.

Eugenie Bouchard vs. Patricia Maria Tig | 2020 Istanbul Final | WTA Highlights

Din păcate, rămânem așadar cu o singură sportivă pe tabloul principal, e vorba de Simona Halep, favorita 3, care are primul tur liber și apoi va întâlni pe învingătoarea dintre Kerber și o jucătoare venită din calificări.

Țig era favorită 5 în calificările de la Roma, dar din păcate are un start de sezon slab, cu multe accidentări, fiind nevoită să se retragă și de la Fed Cup, în barajul România - Italia, de menținere în Grupa Mondială I.

Liga 1: Victorie vitală pentru Poli Iași în deplasare la UTA Arad

Cum poate pierde Simona Halep podiumul clasamentului WTA după turneul de la Roma, acolo unde este campioană en-titre

Doar trei judeţe şi Capitala mai sunt în scenariul galben. Toate se apropie de cel verde