Liga 1: Victorie vitală pentru Poli Iași în deplasare la UTA Arad

Poli Iași a câștigat în deplasarea de la UTA Arad, scor 2-1 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 7 a fazei de play-out din stagiunea competițională 2020/2021.

Golurile au fost marcate de Passaglia și de Popadiuc, pentru ieșeni, ultimul din penalti, în timp ce la gazde a marcat doar Ioan Hora.

Moldavii au marcat golurile victoriei în decurs de 4 minute, 28 și 32, prima dată Passaglia punctând elegant după o lovitură liberă. L-a urmat Popadiuc din penalti, după un fault produs de Vorobjovas.

Cu o lovitură de cap, Hora a redus din handicap în minutul 65, dar arădenii nu au putut face mai mult.

UTA Arad - Poli Iași [3-3watch?v=eEgUuMRECC4-8 d.p.] - Cupa României - REZUMAT HD - Meci senaztional la Arad!

Este a doua victorie în ultimele trei meciuri pentru Poli, care urcă pe 15, cu 20 de puncte, la egalitate e drept cu Sibiul, la trei puncte sub Voluntari și Viitorul.

UTA Arad coboară pe locul 10, cu 28 de lungimi.

UTA Arad: Iacob - Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov - Miculescu, Vorobjovas - Roger, Hora, Rusu - Buhăcianu.

Poli Iași: Brânză - Cană, De Iriondo, Baxevanos, Onea - Gaitan, Passaglia - Platini, Vanzo, Popadiuc - Zajmovici.

Arbitru: M.Bîrsan.

Un oficial FRF vorbește deschis despre conflictul FCSB - CSA Steaua în ceea ce privește folosirea arenei din Ghencea: „Un stadion făcut din bani publici e deschis oricui”

Sergio Ramos a luat o decizie definitivă în ceea ce privește plecarea sa de la Real Madrid

9 mai, Ziua Europei: Iohannis și Cîțu vorbesc despre solidaritate și acces la vaccinul anti-COVID