Parcursul excelent continuă: Sorana Cîrstea se califică în sferturi la Miami

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami.

Sportiva noastră a trecut de ocupanta locului 103 WTA, Marketa Vondrousova, scor 7-6 (3), 6-4.

Primul set a fost foarte echilibrat, s-a mers cap la cap până la tie-break, unde Sorana a făcut diferența.

Setul secund a continuat sub nota echilibrului, iar Sorana s-a desprins pe final de meci și a obținut victoria.

În urma acestui succes, Sorana o conduce cu 2-1 la meciuri directe pe Vondrousova.

Pentru Sorana urmează în sferturile de finală un meci cu învingătoarea dintre Barbora Krejcikova (favorita 16) și Aryna Sabalenka (favorita 2).

După acest rezultat, Sorana urcă 23 de locuri în clasamentul WTA și are asigurat un salt până pe locul 51.