Olimpiu Moruțan aduce victoria lui Galatasaray într-un meci de poveste în Turcia

Fostul mijlocaș de la FCSB Olimpiu Moruțan a adus victoria echipei sale Galatasaray în partida din deplasare de la Rizespor, scor 3-2, gol marcat însă de român în prelungiri, la ultima fază, în minutul 90 plus 11.

Jocul din etapa cu numărul 8 din Super Lig a început fără Moruțan pe teren, el fiind introdus pe gazon abia în prelungirile jocului, în locul lui Ryan Babel.

Până în minutul 90, Mohamed a marcat pentru Galata în minutul 5, iar finlandezul Pohjanpalo a făcut o dublă pentru Rize, în minutele 17 și 25.

Finalul de joc a fost incandescent. Același Mahomed a egalat la doi în minutul 75. Apoi Kutlu de la oaspeți a văzut roșu direct, iar Boldrin de la Rize, fost jucător la FCSB, a ratat un penalti. Moruțan a intrat pe teren în minutul 91, iar zece minute mai târziu, la un contraatac școală, mingea a ajuns la Kerem, de la acesta la Diagne, care a fentat doi jucători rivali și i-a pasat lui Moruțan. Acesta nu a ezitat și din plin careu mic a marcat un gol izbăvitor.

Cu această victorie, Galata urcă pe 8 cu 14 puncte, bifând două victorii consecutive în campionat.

Cicâldău a fost titular și integralist la Galata.

Rizespor: Akkan – Sertel, Holmen, Ay, Boyd – Djokovic, Dabo – Umar, Sabo, Boldrin – Pohjanpalo.

Galatasaray: Muslera – van Aanholt, Nelsson, Ozturk, Yedlin – Antalyali, Kutlu – Babel, Cicâldău, Feghouli - Mohamed.

Mihaela Buzărnescu a cucerit un nou trofeu în circuitul ITF

Stranierii români, în mare formă înainte de dubla României din preliminariile CM 2022. Goluri pentru Maxim, Drăguș sau Hanca (Video)

Imagini dramatice la Marius Nasta: Bolnavi Covid în paturi pe holurile spitalului, capacitatea de tratare a fost depășită, oxigenul e insuficient (Galerie foto)