O singură româncă va evolua luni la Wimbledon. Programul și orele de start

O singură româncă va evolua luni la Wimbledon. Programul și orele de start
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Al treilea turneu de Mare Șlem al anului, Wimbledon, va începe de luni pe iarba de la All England Club și acolo avem pe tabloul principal feminin patru sportive din România.

Iar Jaqueline Cristian, 38 WTA la 28 de ani, va fi singura care va și deschide balul luni, având posibilitatea să joace în aceeași zi cu titani precum Aryna Sabalenka (28 de ani, 1 WTA), Jannik Sinner (24 de ani, 1 ATP), cât și legendarul Novak Djokovici, 8 ATP mondial.

Cristian este programată luni în fața Ivei Jovici din SUA, favorita 16, iar meciul se va juca la ora 13:00, pe terenul 15, acesta fiind primul meci al zilei pe acest teren.

Cu începere de la ora 15.30, vor intra pe teren central meciurile Jannik Sinner vs. Miomir Kecmanovici, primul fiind lider mondial ATP, Aryna Sabalenka vs. Teodora Kostovici, prima fiind lidera clasamentului fetelor, urmat de partida lui Novak Djokovici, septuplu campion aici la Londra, cu chinezul Yibing Wu. Tot mâine e programată și jucătoarea cu origini din România, Emma Răducanu, în fața Antoniei Ruzici din Croația, de la ora 15.

Celelalte trei românce vor evolua marți, deocamdată însă nu știm orele, iar meciurile sunt: Sorana Cîrstea (36 de ani, 18 WTA) vs. Sara Bejlek (20 de ani, 45 WTA), Gabriela Ruse (28 de ani, 105 WTA) vs. Caty McNally (24 de ani, 50 WTA) și Irina Begu (35 de ani, 211 WTA) vs. Katie Swan (27 de ani, 196 WTA).

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google