Nicolae Stanciu a cucerit Supercupa Chinei cu Wuhan

Mijlocașul român Nicolae Stanciu a castigat încă un trofeu cu Wuhan Three Towns, e vorba de Supercupa Chinei, după o finală cu Shandong Taishan, scor 2-0.

Aziz în minutul 10 și Pengfei în minutul 56 au marcat cele două goluri pe tabelă, golul doi venind după o pasă decisivă chiar de la Stanciu, decarul naționalei României.

Stanciu a fost și integralist în partidă, având acum în panoplie al 13-lea trofeu în patru țări, România, Belgia, Cehia și China.

Este al doilea trofeu al lui Nicușor Stanciu în China, după titlul de campion câștigat în sezonul 2021/2022, alături de aceeași formație, Wuhan Three Towns.

Stanciu a fost numit de selecționerul Edi Iordănescu și căpitanul României în preliminariile pentru EURO 2024, competiție unde am început cu dreptul, cu două victorii în luna martie, 2-0 cu Andorra și 2-1 cu Belarus.