Meci incendiar pentru Simona Halep în semifinalele turneului de la Roma

Simona Halep și-a aflat adversara din semifinalele turneului de la Roma, după un meci extrem de spectaculos și disputat.

În penultimul act al competiției din capitala Italiei, reprezentanta noastră o va întâlni pe ocupanta locului 17 în clasamentul WTA, Garbine Muguruza.

Tenismena iberică a trecut în sferturile de finala de finalista de la US Open, Victoria Azarenka, în trei seturi.

3-6, 6-3, 6-4 a fost scorul întâlnirii dintre Gabrine Muguruza și Victoria Azarenka, care a durat două ore și 20 de minute.

Semifinala dintre Simona Halep și Garbine Muguruza se va disputa duminică, de la ora 13:00 - ora României, în direct pe SpotMedia.ro.

Cele două s-au mai întâlnit de șase ori până-n prezent, iar Muguruza conduce cu 4-2.

Ultima întâlnire directă a avut loc la începutul acestui an, în semifinale la Australian Open, când Muguruza s-a impus în două seturi. Meciul de mâine va reprezenta, astfel, și o posibilitate de a răzbuna acel eșec pentru Simona.