Simona Halep merge în semifinale la Roma, după ce adversara ei s-a retras în setul doi

Simona Halep a avansat, sâmbătă, în semifinalele turneului de la Roma, după ce adversara ei din sferturi, Yulia Putintseva, a abandonat în setul doi.

6-2, 2-0 era scorul în favorea Simonei atunci când jucătoarea din Kazahstan, aflată pe locul 30 în clasamentul WTA, a decis să nu mai continue din cauza unei probleme la spate.

În semifinale, Simona o va întâlni mâine pe câștigătoarea partidei dintre Garbine Mugruza și Victoria Azarenka.

Reprezentanta noastră a controlat in totalitate întâlnirea cu Yulia Putintseva, pe care a întâlnit-o și la începutul acestui an la Australian Open, unde a învins-o în două seturi.

Simona a impus ritmul, în timp ce Putintseva a părut epuizate după meciurile lungi din zilele precedente.

După primul set, kazaha a cerut un time-out medical, iar apoi a decis să abandoneze la scurt timp de la startul setului doi.

Ati putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Yulia Putintseva, din cadrul sferturilor de finală ale turneului de la Roma.

Simona Halep - Yulia Putintseva 6-2, 2-0 ret.

13:58 - Simona face break-ul, iar Putintseva se retrage din cauza unor probleme medicale.

13:53 - Simona începe bine și setul doi.

13:47 - Setul doi începe cu Simona la serviciu.

INFO: Yulia Putintseva a chemat intervenția fizioterapeutului și va primi îngrijiri medicale la vestiare.

13:41 - Un nou break izbutit de Simona Halep și primul set merge în contul tenismenei noastre după o jumătate de oră.

13:37 - 5-2 și Simona este la doar un game distanță de câșțigarea primului set.

13:35 - Putintseva își face serviciul și pune astfel capăt seriei de trei game-uri consecutive reușite de Simona.

13:28 - Game superb al Simonei, care face 4-1.

13:26 - Tenismena noastră profită de prima minge de break și se desprinde la 3-1 în acest prim set.

13:20 - Simona salvează două mingi de break și reușește apoi să-și adjudece game-ul.

INFO: Învingătoarea acestui meci va da piept în semifinale cu câștigătoarea partidei dintre Victoria Azarenka și Garbine Muguruza.

13:15 - Game la 0 reușit de jucătoarea din Kazahstan.

13:12 - Simona își face serviciul și câștigă primul game al meciului.

ora 13:10 - Începe meciul. Simona servește prima.

Meciul este televizat de Digi Sport 2.

Simona Hallep și Yulia Putintseva s-au mai întâlnit o singură dată, chiar anul acesta, la Australian Open, când reprezentanta noastră s-a impus în două seturi, cu 6-1, 6-4.

2 este locul ocupat de Simona Halep în clasamentul WTA, în timp ce jucătoarea din Kazahstan se află pe poziția 30.