Manchester City pierde surprinzător în Premier League

Campioana Angliei Manchester City a fost învinsă surprinzător pe teren propriu în runda curentă de Premier League de către cei de la Brentford.

A fost 2-1 pentru echipa de pe locul 10 în Anglia, în etapa cu numărul 16 din EPL. Ivan Toney a început perfect meciul pentru oaspeți cu o lovitură de cap sub bară în minutul 16, pentru ca Phil Foden să reia splendid în poartă la ultima fază a primei reprize, pentru a egala situația pe tabelă.

Startul părții secunde a fost marcat de grava accidentare a lui Laporte, care și-a spart capul și a trebuit să fie cusut de medici pe teren. S-au acordat 10 minute de prelungire, iar în al optulea Brentford a dat lovitura prin același Toney, șut simplu din pasa lui Dasilva.

Un 2-1 uluitor am spune, care îi poate face pe cei de la Arsenal să se distanțeze la 5 puncte avans în frunte, dacă vor învinge pe Wolverhampton.

A fost ultimul joc pentru trupa lui Guardiola înainte de pauza dedicată Campionatului Mondial din Qatar.