Liverpool a umilit-o pe Manchester United pe Old Trafford cu un scor neverosimil

FC Liverpool a oferit o lecție de fotbal celor de la Manchester United, marea lor rivală din Premier League, câștigând duminică seara un derbi cu un scor de proporții.

Cormoranii s-au impus în deplasare cu 5-0 la Ronaldo și compania, jucător lusitan care a avut și un gol anulat de VAR pe motiv de offside, în minutul 53, când scorul oricum era deja 0-5.

Pentru LFC au marcat Keita, Jota și apoi o mare triplă a lui Mo Salah, care a făcut spectacol cu o apărare cel puțin visătoare a lui Solskjaer, în minutele 38, 45 și 50.

Nervii au scapăt apoi din frâu în minutul 60, când Ronaldo nu a mai putut suporta umilința și și-a lovit golănește un adversar căzut pe gazon, scăpând greu de crezut cum doar cu cartonaș galben. A văzut însă roșu direct Pogba în minutul 60 pentru un atac dur cu talpa.

Un minut 60 antologic, căci mare parte din fanii lui United au început să plece atunci din stadion, sătui să vadă Liverpool în această vervă strălucitoare.

Salah a ajuns la 10 meciuri consecutive cu gol marcat după această seară maginifica.

Cu victoria de astăzi, Liverpool revine pe locul secund în Premier League. Are 21 de puncte, unul sub liderul Chelsea.

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw - McTominay, Fred - Greenwood, Fernandes, Rashford - Ronaldo.
Rezerve: Henderson - Bailly, Cavani, Dalot, Lingard, Matic, Pogba, Sancho, Van de Beek.
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Keita, Henderson, Milner - Salah, Firmino, Jota.
Rezerve: Adrian - Gomez, Jones, Mane, Matip, Minamino, Origi, Oxlade-Chamberlain, Tsimikas.
Antrenor: Jurgen Klopp.

Arbitru: Anthony Taylor.