Simona Halep a învins-o pe Camila Giorgi în primul tur de la US Open 2021

Simona Halep s-a calificat, luni, în turul doi de la US Open după o victorie cu Camila Giorgi.

Cap de serie numărul 13, Simona s-a impus în fața câștigătoarei de la Montreal în două seturi, scor 6-4, 7-6 (3), după o oră și 34 de minute.

În runda următoare, tenismena română o va întâlni pe slovaca Kristina Kucova (locul 111 WTA), ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser și care în prima rundă a eliminat-o pe americanca Ann Li (locul 69 WTA) cu 7-5, 6-1.

Vezi: Prima reacție oferită de Simona Halep după victoria cu Camila Giorgi

Cu doar două meciuri jucate în ultimele trei luni și jumătate, Simona a arătat un joc neașteptat de solid împotriva unei jucătoare care traversează, poate, cea mai bună perioadă a carierei.

Primul set a stat sub semnul echilibrului, însă Simona a reușit să facă breakul la momentul potrivit, și anume la 4-4, iar apoi și l-a adjudecat cu 6-4, după 35 de minute.

În setul secund, Simona a izbutit breakul mai devreme, la 2-2, dar a reușit să închidă meciul abia la tie-break deși a servit de două ori pentru victorie, la 5-4, iar apoi la 6-5, când a avut și două mingi de meci.

Pentru Simona urmează acum o confruntare care se anunță mai ușoară, cu modesta Kristina Kucova, al cărei cel mai bun rezultat la US Open este chiar acest tur secund din acest an.

Meciul dintre Simona Halep și Kristina Kucova va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep (locul 13 WTA) și Camila Giorgi (locul 36 WTA), din primul tur de la US Open 2021:

Simona Halep - Camila Giorgi 6-4, 7-6 (3)

Setul II

7-6 (3) - Simona se impune în tie-break, cu 7-3, și avansează în runda următoare.

• 5-3 pentru Simona
  • 3-3 după șase mingi
  • 2-1 pentru Camila Giorgi după primele trei mingi jucate în tie-break

6-6 - Giorgi salvează două mingi de meci, iar apoi trimite setul în tie-break.

6-5 - Break Simona Halep, iar tenismena noastră va servi din nou pentru câștigarea meciului.

INFO: Învingătoarea acestui meci o va întâlni în runda secundă pe slovaca Kristina Kucova (locul 111 WTA), care a trecut în runda inaugurală de Ann Li (locul 69 WTA) cu 7-5, 6-1. Kucova a ajuns pe tabloul principal din postura de lucky loser.

5-5 - Italianca recuperează breakul pe serviciul de meci al Simonei.

5-4 - Camila Giorgi își câștigă serviciul, dar Simona urmează la să servească pentru câștigarea meciului.

5-3 - Simona își face serviciul și este la un game distanță de victorie.

4-3 - Game Camila Giorgi.

4-2 - Game superb al Simonei și scorul devine 4-2 în favoarea reprezentantei noastre.

3-2 - Break reușit de Simona, care arată un joc foarte solid deși s-a confruntat cu multe probleme medicale în ultima perioadă.

2-2 - Tenismena noastră continuă să servească excelent și se impune la 0.

1-2 - Un nou game la 0 în contul italiencei.

1-1 - Simona salvează o minge de break și apoi egalează la 1.

0-1 - Game "alb" izbutit de Camila Giorgi în debutul setului doi.

Setul I

6-4 - Simona câștigă primul set cu 6-4, după 35 de minute.

5-4 - Simona face breakul și va servi pentru câștigarea primului set.

4-4 - Simona egalează la patru.

3-4 - Cele două tenismene continuă să-și facă serviciile și echilibrul se menține în acest prim set.

3-3 - Simona răspunde cu un game câștigat cu ușurință pe serviciu.

2-3 - Game alb izbutit de jucătoarea din Italia.

2-2 Un nou joc solid la serviciu pentru Simona, iar scorul devine 2-2.

INFO: Camila Giorgi a câștigat, în urmă cu două săptămâni, turneul de la Montreal, cel mai important din cariera ei.

1-2 - Game Camila Giorgi și se anunță un meci foarte echilibrat.

1-1 - Simona servește foarte bine și egalează la 1.

0-1 - Giorgi câștigă cu ușurință primul game al meciului.

INFO: Este doar cel de-al treilea meci jucat de Simona în ultimele aproape patru luni.

ora 18:09 - A început meciul, servește prima Camila Giorgi.

Meciul se joacă pe arena Grandstand și este televizat de Eurosport 2.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în 2015, la Miami, când tenismena noastră s-a impus în două seturi, scor 6-4, 7-5.

US Open 2021 se desfășoară în perioada 30 august - 12 septembrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!