Simona Halep avansează cu emoții în turul 2 la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat cu ceva emoții în turul 2 de la Roland Garros după ce a învins-o pe nemțoaica Nastasja Schunk (165 WTA).

Sportiva noastră s-a impus după un meci în trei seturi, scor 6-4, 1-6, 6-1, în fața unei adversare care i-a pus probleme.

Startul meciului a fost dificil pentru Simona, care a fost condusă cu 3-0 și 4-2. Ulterior, ea a revenit, a pus stăpânire pe joc și și-a adjudecat primul set.

A urmat însă o nouă prăbușire, iar Simona a fost condusă cu 5-0 în setul secund, înainte să îl piardă cu 6-1.

S-a ajuns astfel în decisiv, unde Simona a pus din nou stăpânire pe joc și nu a mai avut emoții pentru calificarea în turul secund.

Pentru Simona urmează meciul cu chinezoaica Qinwen Zheng, aflată pe locul 74 în clasamentul WTA.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, anul acesta la Melbourne, iar Simona s-a impus în două seturi.

Partida va avea loc joi, la o oră care nu a fost stabilită momentan de organizatori.

SIMONA HALEP - NASTASJA SCHUNK 6-4, 1-6, 6-1

21:50 - Final de meci! Simona e în turul 2!

21:47 - Scorul este 5-1, iar Simona servește acum pentru victorie!

21:44 - Se face 5-0, iar Simona e tot mai aproape de victorie.

21:41 - Break pentru Simona, care conduce cu 4-0.

21:36 - Game lejer pentru Simona și scorul este 3-0.

21:33 - Simona face break și are 2-0.

21:28 - Game foarte echilibrat, dar Simona își face serviciul și are 1-0.

21:18 - Schunk ia setul secund cu 6-1 și avem decisiv!

21:14 - Game la zero pentru Simona, dar Schunk servește acum pentru câștigarea setului.

21:11 - Schunk se desprinde la 5-0 și suntem tot mai aproape de set decisiv.

21:07 - Schunk mai face un break, are 4-0, iar Simona are momente mai slabe.

21:04 - Schunk joacă tot mai bine și are 3-0.

20:51 - Schunk își face serviciul în startul setului secund.

20:43 - Simona își face serviciul și ia primul set cu 6-4!

20:37 - Simona face break, are 5-4, iar acum servește pentru câștigarea setului.

20:34 - Simona egalează la patru și joacă din ce în ce mai bine.

20:29 - Simona luptă admirabil în acest game și face rebreak.

20:26 - Schunk mai face un break și are 4-2.

20:21 - Simona și-a ridicat nivelul, face break, iar scorul este 3-2 pentru Schunk.

20:17 - Game solid pentru Simona, care își face serviciul în premieră.

20:14 - Simona ratează o minge de rebreak și scorul este 3-0.

20:09 - Schunk face break și are 2-0.

20:05 - Schunk își face serviciul în primul game al meciului.

20:02 - A început meciul!

19:59 - Schunk va servi prima.

Simona ocupă locul 19 în clasamentul WTA, iar Schunk este pe locul 165.

Schunk a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor, dar benficiaza de statutul de lucky loser și intră în premieră pe tabloul principal de la Roland Garros.

Va fi prima întâlnire a Simonei cu jucătoarea din Germania.